Zamestnanci pracujúci v noci a cez víkendy by mali pocítiť nárast platov – zamestnávatelia to kritizujú

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Vláda má záujem plošne zvýšiť platy pre státisíce zamestnancov. V programovom vyhlásení garantuje vyššiu minimálnu mzdu ako doteraz. Nárast by mali pocítiť nielen najmenej zarábajúci ľudia, ale aj tí, ktorí pracujú v nočných zmenách či cez víkendy. K najnižším zárobkom sú naviazané aj príplatky, zamestnávatelia to kritizujú.

Príplatky za prácu v noci a cez víkendy by mali opäť vzrásť. Zabezpečiť by to mala vyššia minimálna mzda, na ktorú sú naviazané. Kým v súčasnosti je 700 eur v hrubom, na budúci rok to bude 750 eur. To však ešte stále nie je 60 percent priemernej mzdy na Slovensku, ktorú garantuje programové vyhlásenie novej vlády.

„Samozrejme v prípade, že sa sociálni partneri v tom danom roku nedohodnú inak, podľa očakávania, odbory to privítali, zamestnávatelia samozrejme nie,“ informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Odborári a zamestnávatelia sa už dva roky po sebe dohodli na minimálnej mzde o niečo vyššej ako určuje zákon. Ten stanovuje, že najnižšie zárobky musia tvoriť najmenej 57 percent priemernej mzdy.

Výšku minimálnej mzdy vidia v mnohých firmách negatívne

Zástupcovia firiem tvrdia, že slovenská minimálna mzda je už vyššia ako v susedných štátoch, s ktorými súperíme o pracovnú silu. Aj preto nesúhlasia s tým, že vláda chce garantovať minimálnu mzdu aspoň 60 percent z priemernej mzdy. „Vnímame to veľmi negatívne v kontexte zvyšovania nákladov na príplatky, ktoré sú naviazané na minimálnu mzdu,“ povedal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka. „V tejto chvíli to bude znamenať zhoršenie konkurencieschopnosti pre priemysel,“ dodal.

„Nútenie podnikateľov, aby dávali nejakú mzdu, jednoducho nefunguje. To, čo sa tu snažia dosiahnuť zákonom, sa stane proste prirodzené práve tým, že sa firmy budú biť o zamestnancov,“ ozrejmil poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).

Okrem programového vyhlásenia odporúča zvýšiť minimálnu mzdu na 60 percent priemernej aj Európska únia. „My vítame, že týmito 60 percentami sa naozaj približujeme k tomu odporúčaciemu rámcu európskej smernice,“ uviedla hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová.

Do polovice tohto roka, kým boli na základe rozhodnutia bývalej vlády príplatky zamrazené, ušetrili zamestnávatelia podľa odhadov odborárov približne 48 miliónov eur.