Vo Vihorlatskom múzeu pripravujú oslavu 40. výročia sprístupnenia skanzenu

HUMENNÉ – V expozícii ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom, známej  nielen domácej verejnosti ako skanzen, chystajú  v nedeľu 7. júla slávnostné popoludnie s bohatým kultúrno-spoločenským programom.

Expozíciu po jej desaťročnom budovaní a získavaní múzejných exponátov otvorili v júli 1984. Skanzen tvorí areál s 15 objektmi tradičnej architektúry, ktoré zastupujú zbernú oblasť múzea – okresy Humenné, Snina a Medzilaborce.


Ako informoval etnograf múzea Jozef Fundák, chcú si spolu s návštevníkmi pripomenúť 40. výročie jej sprístupnenia verejnosti. „Od 14.00 do 18.00  budú v expozícii prezentované tradičné remeslá, ochutnávka jedál a prehliadka expozície. Pre najmenších návštevníkov máme pripravený drevený kolotoč. Tradičný odev je názov výstavy tvorenej výberom z múzejnej zbierky tradičného odevu regiónu, ktorá bude inštalovaná v objektoch v skanzene,“ spresnil s tým, že chýbať nebude ani folklórne vystúpenie či ľudové divadlo.

Humenský skanzen – kostolík svätého archanjela Michala z roku 1764.

Najvýznamnejším a najstarším objektom je drevený kostolík – cerkov, ktorý bol postavený pôvodne v Novej Sedlici a v tomto roku oslavuje 260. výročie. Skanzen Vihorlatského múzea navštívi ročne v priemere vyše 6000 návštevníkov.