Letná turistická sezóna začala, polícia je pripravená dohliadať bezpečnosť

ZEMPLÍN –  Letná turistická sezóna je charakteristická zvýšenou intenzitou cestnej premávky. Na cestách sa pohybuje viac motorových i nemotorových účastníkov cestnej premávky, viac chodcov, kolobežkárov, cyklistov, motocyklistov, preto je zvýšená opatrnosť namieste. Treba zvýšiť pozornosť, sledovať situáciu okolo seba, predvídať a včas reagovať.  

Všetci sa stretávame na cestách, na ktorých to bez vzájomnej ohľaduplnosti, obozretnosti a tolerancie jednoducho nefunguje.

Ako informovala Jana Mésarová, košická krajská policajná hovorkyňa, počas celého leta bude na cestách viac policajtov, ktorí budú intenzívne dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, aby bol na cestách pokojný, no najmä bezpečný, presun účastníkov cestnej premávky z jedného miesta na druhé, pretože našou prioritou je ochrániť čo najviac ľudských životov. Policajti budú na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada.

Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom, kolobežkárom i chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia podobne s cieľom znižovať nehodovosť a ochrániť čo najviac životov a zdravie. Nielen na hlavných cestných ťahoch, ale i na frekventovaných miestach v blízkosti rekreačných zariadení či kultúrno-spoločenských a športových podujatí môžete stretnúť policajtov dopravnej polície, ale skontrolovať vás môžu aj poriadkoví či železniční policajti.

Vlani počas letnej turistickej sme zaznamenali 246 dopravných nehôd, pri ktorých prišli o život 4 ľudia, ťažko sa zranilo 21 osôb a ľahko 152 osôb. Alkohol „asistoval“ pri 26 nehodách. Vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu zavinili 21 nehôd. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo porušenie povinností vodiča, nedovolená rýchlosť jazdy a nesprávna jazda cez križovatku.

 Alkohol za volantom je totálne neakceptovateľný! My v kontrolách nepoľavíme!

     Jana Mésarová: „Vysoké číslo počtu vodičov, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu, sa Policajný zbor snaží znížiť zvýšeným množstvom kontrol. Včerajšia kontrola, počas ktorej sme obsadili každý vjazd a výjazd Zemplínskej Šíravy, odhalila na cestách Košického kraja až 16 nezodpovedných účastníkov. A to 15 vodičov, ktorí si za volant auta sadli pod vplyvom alkoholu a  jedného cyklistu, ktorý „nafúkal“ takmer 1 promile“.

Dnes od 8. hodiny ráno opäť vo zvýšenom počte vyrazili na cesty Košického kraja a počas štvorhodinovej kontroly predovšetkým zameranej na rýchlosť jazdy, odhalenie vodičov pod vplyvom alkoholu ako aj spôsob jazdy u vodičov motocyklov,  podrobili dychovej skúške takmer 1800 vodičov a odhalili ďalších 20 vodičov motorových vozidiel, ktorí si aj napriek avizovaným intenzívnejším kontrolám zo strany polície sadli za volant auta pod vplyvom alkoholu. Hodnota alkoholu v dychu bola u 4 z nich viac ako 1 promile. Okrem toho najčastejšie riešili tieto priestupky: 50 vodičov malo „ťažkú nohu na plyne“ a 37 neboli pripútaní bezpečnostným pásom.

Ako doplnil povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, plk. Mgr. Štefan Mulik: „Kontroly budú pokračovať. Budeme ich vykonávať dovtedy, kým vodiči nepochopia, že si za volant nemôžu sadnúť pod vplyvom alkoholu.“

Ako už bolo vyššie spomenuté v akciách zameraných na odhaľovanie vodičov pod vplyvom alkoholu a omamných látok bude polícia v Košickom kraji pokračovať aj naďalej, i počas  letnej turistickej sezóny, a naďalej platí, že policajti budú k takýmto nezodpovedným vodičom pristupovať nekompromisne, pretože alkohol za volantom je totálne neakceptovateľný! Posvietia si tiež na spôsob jazdy vodičov, dodržiavanie povinností vodičov voči chodcom a cyklistom, neprehliadnu  ani dodržiavanie pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a ich spolujazdcami, a ich pozornosti neuniknú ani železničné priecestia, kde svoju pozornosť upriamia na dodržiavanie pravidiel ich prejazdu.   

Každý účastník môže prispieť k bezpečnosti na cestách. Je potrebné si uvedomiť, že dodržiavaním pravidiel cestnej premávky, zodpovedným správaním a bezpečnou jazdou môžeme zabrániť mnohým kolíziám či dopravným nehodám, ktoré môžu mať fatálne následky.