Yersiniózu zjete a tým začnú problémy

Yersínie sú baktérie, preto na ne zaberajú antibiotiká. Liečba trvá tri až štyri týždne. Ak sa však z akútnej nákazy vyvinie chronická, je zle. Neliečená yersinióza totiž zasahuje imunitný systém.

Lenka miluje netradičné jedlá a exotickú kuchyňu. Slimákom v bylinkovej omáčke neodolala, keď večerala s kamarátkou z Francúzska. „Na tú noc nikdy nezabudnem. Zobudila som sa na ukrutné bolesti, vyzeralo to ako žlčníkový záchvat. Vracala som a mala silné hnačky, na koži sa mi vyhádzali červené vyrážky.“ Skončila na áre s infúziami.

Našťastie, lekárka mala okamžite podozrenie na yersínie. Mala pravdu. Mirka však toľko šťastia nemala. Už tretí mesiac mala zvýšené teploty, bola unavená a slabá, pobolieval ju žalúdok. „Mávam tráviace problémy, preto som si to zo začiatku nevšímala,“ hovorí. Nakoniec sa odhodlala ísť k lekárke.

„Spravila mi testy na borélie, mykoplazmy a pľúcne chlamýdie, výsledok bol negatívny. O niekoľko dní Mirke opuchol kĺb pri ukazováku ľavej ruky a na palci ľavej nohy a začala cítiť aj bedrové kĺby. Opäť sa vybrala k lekárke, tentoraz k inej. Stanovila jej diagnózu chronická yersinióza a predpísala antibiotiká a antireumatiká. „Zasiahla mi kĺby. Keby som sa neliečila, vraj by mi hrozila reumatoidná artitída.“

Keď spätne pátrala, čím sa mohla nakaziť, zistila, že na vine bol pravdepodobne jej obľúbený surový tatársky biftek.

BÚRLIVÁ REAKCIA

Akútna yersinióza sa prejaví približne za jeden až dva dni po zjedení kontaminovaného jedla. „Zvyčajne ide o veľmi prudkú reakciu ako u Lenky. Prejavuje sa zápalom tenkého a hrubého čreva – silnou hnačkou, nevoľnosťou alebo vracaním, bolesťami v bruchu, horúčkou a dehydratáciou. Lenka mala navyše aj žihľavku, ňou zrejme alergicky reagovala na samotnú baktériu, ktorá je antigén,“ vysvetľuje okolnosti Lenkinej anabázy MUDr. Zlatica Gombošová, „Niekedy sú prejavy také búrlivé, že pacienta treba hospitalizovať na infekčnom oddelení. Má kŕčovité, záchvatovité bolesti, potí sa a organizmus sa mu rýchlo dehydratuje. Taký stav si vyžaduje infúznu liečbu.“

ĽAHKO SI JU ZMÝLITE

Infekcia často pripomína obyčajné podráždenie žalúdka alebo zápal červovitého prívesku hrubého čreva, laicky skôr známy ako zápal slepého čreva. Ľahko si ju môžete zameniť aj so salmonelózou a šigelózou či s črevnou chrípkou. Podobný klinický obraz môžu vyvolať žlčové kamene, chronický zápal žlčových ciest alebo akútny zápal obličkovej panvičky. Ak sú tráviace problémy miernejšie a do dvoch dní prejdú, nemusíte sa znepokojovať. Ak však trvajú dlhšie a je riziko, že organizmus príde pre dehydratáciu o veľa vody a minerálne látky, rozhodne vyhľadajte všeobecného lekára. Dá vám spraviť vyšetrenia z krvi alebo zo stolice, ktoré vylúčia podozrenie na iné ochorenia. Keď treba, pošle vás k infektológovi.
Ale čo keď lekárovi nenapadne, že ide o yersíniu a vy sa nechcete hrať na príliš múdreho pacienta? „Treba na ňu myslieť vždy, ale najmä u detí a starších ľudí. Infekcia totiž u nich prebieha oveľa dramatickejšie a seniorom môže navyše skomplikovať už jestvujúce chronické ochorenia,“ upozorňuje MUDr. Gombošová.

ÚTOČÍ NA KĹBY

Yersínie sú baktérie, preto na ne zaberajú antibiotiká. Liečba trvá tri až štyri týždne. Ak sa však z akútnej nákazy vyvinie chronická, je zle. Neliečená yersinióza totiž zasahuje imunitný systém. Mikroorganizmy môžu ešte dlhý čas po prvotnom infikovaní napadnúť kĺby na prstoch rúk, kolenách alebo priehlavkové kĺby na dolných končatinách. „Yersiniózu nepodceňujte, lebo môže prejsť do reumatoidnej artrídy. Keď už máte postihnutý kĺb, ide o zápal a lekár vám predpíše antibiotiká aj antireumatiká. Neznamená to však, že keď dnes máte hnačku, zajtra vám opuchne kĺb. Dokonca nemusíte mať žiadne tráviace problémy. Zápal kĺbov sa môže prejaviť aj po niekoľkých rokoch.“ Infekcia niekedy postihuje aj močový systém. Môže sa skôr klinicky prejaviť, ak pacient má súčasne zápal žalúdka, spôsobený Helicobacterom pylori. Nemeckí odborníci predpokladajú, že kĺbnymi komplikáciami trpí asi 15 percent infikovaných ľudí. Doktorka Gombošová predpokladá, že naša štatistika by mohla byť podobná.

ZNESÚ CHLAD AJ TEPLO

Yersínie nezlikvidujete, keď ich zavriete do chladničky. Najlepšie sa im však darí pri teplotách od 30 do 37 stupňov. Vyššie teploty ich ničia, účinná je už pasterizácia pri 60 až 75 stupňoch v rozpätí tridsať minút až dve hodiny. Vtedy zlikvidujete jednou ranou aj salmonelu a šigelu, ďalšie črevné mikroorganizmy, ktoré vedia v tráviacom systéme narobiť poriadnu neplechu. Zdrojom infekcie najčastejšie býva surové, zle vyúdené alebo inak tepelne nedostatočne spracované mäso – najmä výrobky z diviaka a bravčoviny, ale aj hydina. Infikované môže byť aj nepasterizované mlieko, zmrzlina, zle umyté ovocie a zelenina či znečistená pitná voda. Keďže sa stierajú hranice medzi domácimi a dovezenými potravinovými výrobkami, yersínie sa môžu dostať aj do nedostatočne tepelne pripravených slimákov či plodov mora.

AKO SA IM VYHNETE?

Pri príprave a manipulácii s potravinami dodržiavajte základné hygienické pravidlá:
– Nekonzumujte výrobky zo surového, z nedovareného alebo zo zle spracovaného mäsa a z nepasterizovaného mlieka. Ak neviete odolať tatárskemu bifteku, objednajte si ho len v odporúčaných reštauráciách a vopred alebo si ho pripravte doma z kvalitnej hovädziny.
– Pite len pitnú vodu, v cudzine z uzavretých fliaš. Pri cestách do exotickejších destinácií si dajte pozor aj na zeleninu a ovocie, ktoré sa oplachujú v miestnej vode.
– Ak nekupujete mäso vo vákuovom balení, ale porciované priamo z mäsiarstva, pýtajte si ho vo fólii. Nestačí ho zabaliť do papiera.
– Mäso oddeľujte od iných potravín – v nákupnej taške, pri vykladaní na kuchynskú dosku aj pri jeho príprave. Zabránite krížovej kontaminácii potravín.
– Mäso vždy pripravujte dostatočne dlho, zeleninu a ovocie dôkladne oplachujte v pitnej vode. Pred prípravou a konzumáciou si vždy umyte ruky.
– V kuchyni dodržiavajte hygienu. Na mäso používajte inú krájaciu dosku ako na zeleninu a iné potraviny. Dosku dôkladne umyte pod prúdom horúcej vody. V drevenej sa baktérie držia viac ako v plastovej, preto ju častejšie vymieňajte.
– Šetrenie sa niekedy nevypláca. Múku, ktorá vám zostane po obaľovaní mäsa, už druhý raz nepoužívajte. Možno sa vám táto rada zdá pritiahnutá za vlasy, ale neverili by ste, koľko gazdiniek to ešte stále robí!

Autorka: Adriana Fábryová