Piesne Márie Čokynovej z Uble vo Vihorlatskom múzeu

HUMENNÉ – Vihorlatské múzeum v Humennom a partneri pozývajú verejnosť na hudobný koncert ľudových piesní regionálnych folkloristov pod názvom Piesne Márie Čokynovej z Uble. Koncert je venovaný spomienke na jednu z najvýznamnejších interpretiek tradičných rusínskych piesní na hornom Zemplíne Márii Čokynovej (1947 – 2010) pri príležitosti desiateho výročia jej úmrtia.Uskutoční sa v Expozícii ľudovej architektúry a bývania – v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom v NEDEĽU 2. augusta so začiatkom o 16. hodine.

V koncertnom programe sa predstavia sólisti Ľudovít Džubák, Vanda Marinčáková, Ľudka Kvašná, Dievčenská spevácka skupina Bosoročky, Mužská spevácka skupina Hačure, Folklórny súbor Chemlon Humenné a Detský folklórny súbor Chemloňáčik z Humenného.
V repertoári účinkujúcich zaznejú aj piesne, ktoré Máriu Čokynovú uviedli na najvyššie posty folklórnych súťaží a nezabudnuteľnou interpretáciou i do sŕdc jej poslucháčov. Počas svojho aktívneho pôsobenia získala Mária Čokynová niekoľko titulov laureátky na regionálnych festivaloch ľudových piesní Zempľin špiva, Makovická struna, Spevy môjho rodu a titul laureátky v celoštátnej súťaži hudobného folklóru v Banskej Bystrici.

Mária Čokynová (1947 – 2010) bola jednou z najvýznamnejších interpretiek tradičných rusínskych piesní na hornom Zemplíne.

Časť piesňového repertoáru vynikajúcej speváčky sa stala aj podkladom k vzniku CD nosiča pôvodných rusínskych pesničiek Piesne Márie Čokynovej, ako výstupu výskumno-dokumentačného projektu Vihorlatského múzea v Humennom. Dvadsať najkrajších pesničiek naspievali a hudobne upravili členovia Folklórneho súboru Chemlon Humenné, speváckych skupín Bosoročky a Hačure a žiaci Súkromnej základná umeleckej školy Kudlovská Humenné v réžii Mgr. Miroslava Kerekaniča. Piesňový výber uvádza a uzatvára autentický hlas Márie Čokynovej.

Koncert regionálnych folkloristov v skanzene Vihorlatského múzea v Humennom v rámci letnej múzejnej ponuky je súčasťou výskumno-dokumentačnej a osvetovej činnosti múzea podporujúcej prezentáciu nehmotného kultúrneho dedičstva regiónu. Podujatie podporili Rusínska obroda na Slovensku, Miestna organizácia Rusínskej obrody na Slovensku v Humennom, mesto Humenné a Súkromná základná umelecká škola na Kudlovskej ulici v Humennom.
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Zdroj, foto: Mgr. Jana Fedičová,
Vihorlatské múzeum v Humennom,