Vihorlatský prales a Rydošová budú prírodnými rezerváciami

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Na Slovensku vzniknú od polovice septembra prírodné rezervácie (PR) Rydošová a Vihorlatský prales. V stredu o tom na svojom rokovaní rozhodla vláda. PR Vihorlatský prales sa bude rozprestierať v okrese Humenné, Snina, Michalovce a Sobrance. Výmera rezervácie je 2160 hektárov.

Prales je súčasťou lokality svetového dedičstva UNESCO. PR Rydošová bude v okrese Snina v katastrálnom území Osadné. Celková výmera rezervácie je 88 hektárov.

 

Vihorlatský prales
Zámerom vyhlásenia PR Vihorlatský prales je podľa ministerstva životného prostredia zabezpečiť ochranu a zachovanie priaznivého stavu biotopov európskeho a národného významu, ako aj umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa v tejto rezervácii.

Envirorezort pripomína, že PR Vihorlatský prales pokrýva lokalitu starých bukových lesov a pralesov, ktoré sú vyhlásené UNESCO-m za lokalitu svetového prírodného dedičstva.

Predmetom ochrany v tejto oblasti sú vtáky ako bocian čierny, sova dlhochvostá, orol krikľavý, hadiar krátkoprstý a ďateľ bielochrbtý. Nachádza sa tam aj niekoľko druhov netopierov, medveď hnedý, vlk dravý či rys ostrovid.

Rezervácia bude mať zónu A s výmerou 1574 hektárov a bude v nej platiť piaty stupeň ochrany.

V zóne B s výmerou 586 hektárov bude platiť štvrtý stupeň ochrany. V tejto zóne nebude možné umiestňovať stavby a zariadenia okrem tabúľ označujúcich rezerváciu a jej ochranné pásmo, stanovíšť náučného chodníka či sanitárnych zariadení a odpočívadiel pre turistov.

Výrub bude možné realizovať výlučne jednotlivým výberom a so súhlasom organizácie ochrany prírody a krajiny.

Ochranné pásmo bude mať výmeru 246 hektárov a bude v ňom platiť tretí stupeň ochrany.

Rydošová
Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie Rydošová je podľa envirorezortu zabezpečiť zachovanie priaznivého stavu predmetu ochrany rezervácie, ktorým sú tri biotopy európskeho významu a biotop jedného prioritného druhu živočícha európskeho významu.

Na území rezervácie sa nachádzajú kyslomilné bukové lesy, javorovo-bukové horské lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy.

Vzácnym živočíchom na tomto území je fúzač alpský.

Rezervácia bude mať zónu A s výmerou 56 hektárov a bude v nej platiť piaty stupeň ochrany.

V zóne B s výmerou 32 hektárov bude štvrtý stupeň ochrany.

Rezervácie Rydošová a Vihorlatský prales a ich ochranné pásma budú ako súčasť lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy územím medzinárodného významu.

Minister Ján Budaj: Trvalo to dlhých 13 rokov
Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) bude časť prírodnej rezervácie Vihorlatský prales chránená piatym, teda najprísnejším stupňom ochrany. Na území tak nebude povolená napríklad ťažba dreva, lov zveri, či komerčná výstavba.

„Trvalo dlhých 13 rokov, kým Slovenská republika splnila svoje medzinárodné záväzky aj voči Európskej komisii, ktorá na naše oneskorovanie pri vyhlasovaní prírodných rezervácií upozorňovala opakovane bývalú vládu. Tá nebola schopná konať, dohodnúť sa a vyhlásiť tieto dve rezervácie,“ povedal Budaj.

Šéf envirorezortu uviedol, že najprísnejším piatym stupňom ochrany bude v rezervácii Vihorlatský prales chránené aj jazero Morské oko, o ktorého ochrane viedli environmentálni aktivisti s bývalým vedením ministerstva životného prostredia rozsiahlu diskusiu.

„Chcem poďakovať aktivistom, ktorých desaťtisíce podpisov, najmä z lesoochranárskeho združenia Vlk, pomohli tomu, že sa politici dokázali zhodnúť na vyhlásení týchto dvoch rezervácií,“ uzavrel Budaj.