V polovici septembra budú ľudia zo 150 krajín upratovať svoje okolie, Slováci tiež.

ZEMPLÍN – Na Slovensku sa 15. septembra prvýkrát pripojíme k medzinárodnej iniciatíve Svetový čistiaci deň. Dobrovoľníci budú vo svojom okolí zbierať odpadky a zneškodňovať nelegálne skládky odpadu. „Svetový čistiaci deň je skvelou príležitosťou ukázať sebe i svetu, že aj Slovensko sa vie zjednotiť pre dobrú vec,“ píšu organizátori. Tí v súčasnosti zháňajú dobrovoľníkov.


„Príď aj ty 15. septembra na určené miesto v tvojom okolí a pridaj sa k miliónom dobrovoľníkov z celého sveta v zbere odpadkov z miest, kde nepatria. Ak nevieš o organizovanom zbere v mieste tvojho bydliska, prihlás sa za lokálneho organizátora,“ vyzývajú na svojom facebookovom profile.
Príbeh Svetového čistiaceho dňa sa podľa slovenských organizátorov začal v roku 2008 v Estónsku. Vtedy ešte národné hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50-tisíc obyvateľov.
„Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do 150 štátov sveta. Zapojilo sa okolo 21 miliónov ľudí a vyzbierali viac ako 500-tisíc ton odpadu,“ opisujú.

V polovici septembra budú ľudia zo 150 krajín upratovať svoje okolie, aj Slováci.
Autor: ts Slovensko