V Michalovciach vysvätili gréckokatolíckeho biskupa

MICHALOVCE – V bazilike redemptoristov sa v nedeľu 2.septembra uskutočnila biskupská vysviacka redemptoristu Mariána Andreja Pacáka. Pápež František ho 5. júla vymenoval za biskupa slovenskej Eparchie svätých Cyrila a Metoda v kanadskom Toronte pre slovenských gréckokatolíkov. Stal sa tak tretím sídelným biskupom torontskej gréckokatolíckej eparchie. V pondelok o tom informoval protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.

Hlavným svätiteľom bol prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak, ktorý je hlavou gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Spolusvätitelia boli košický eparchiálny biskup vladyka Milan Chautur a bratislavský eparchiálny biskup vladyka Peter Rusnák.

Ilustračné foto: Michalovská bazilika redemptoristov

Prišlo veľa hostí, medzi nimi aj sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý sa prítomným prihovoril v homílii.
Spomenul v nej potrebné kvality biskupa, „ako aj jeho misiu, ktorú má nie od ľudí, ale od Boha“.
Slávnosťou sprevádzal chrámový Zbor sv. Jozefa pri Bazilike minor v Michalovciach. „Na záver slávnosti novovysvätený vladyka Marián Andrej v mantii a kamilavke požehnal Boží ľud v bazilike a poďakoval všetkým za pomoc, ktorú zakúsil vo svojom živote. Zvlášť vyzdvihol dar svojej početnej rodiny, ktorej vďačí za veľmi veľa,“ dodal Petrík.