Sudy s PCB odstránia po prieskume, likvidácia začne na jar

STRÁŽSKE – Procesu odstránenia sudov s niekoľkými stovkami ton toxického odpadu, ktoré sa nachádzajú v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske a jeho okolí, bude predchádzať geologický prieskum lesnej obory.

Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka, spoločnosť Environ Centrum začne geologický prieskum realizovať v jarných mesiacoch v závislosti od poveternostných podmienok a stavu zeminy. Prieskum, ktorý má Environ Centrum v obore vykonať, by mal určiť celkový rozsah záchranných prác, ktoré bude v lesnej obore nevyhnutné urobiť.

„Na základe určenia rozsahu bude vydaný príkaz na vykonanie záchranných prác na odstránenie život ohrozujúcich látok z tohto priestoru,“ priblížil účel geologického prieskumu hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov s tým, že príkaz na vykonanie záchranných prác pre spoločnosť Environ Centrum vydajú prednostovia príslušných okresných úradov ešte v piatok.

Výsledné komplexné informácie majú byť po ukončení prieskumu zaslané ôsmim spoločnostiam, ktoré sa zúčastnili predbežného prieskumu možných záchranných prác.

„Následne budú musieť tieto spoločnosti vyčísliť možné náklady na likvidáciu látok, preukázať spôsobilosť na takéto práce, preukázať spôsob, akým by dané látky likvidovali a časový horizont,“ doplnil Lazarov s tým, že spomedzi ôsmich spoločností je päť zo Slovenska a po jednej z Českej republiky, Írska a Nemecka.