MH SR pokračuje v podpore nabíjačiek pre elektromobily, zapojiť sa môžu aj podnikatelia

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Ministerstvo hospodárstva SR sa naďalej snaží o razantné zvýšenie nabíjacej infraštruktúry na slovenských cestách. Rezort vyhlásil 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. Novinkou je, že o finančný príspevok môžu požiadať nielen samosprávy, ale aj podnikatelia. Ministerstvo vyčlenilo na podporu celkovo 650-tisíc eur. Záujemcovia budú môcť podávať žiadosti od 17. apríla do 17. júla 2020.

Do druhého kola výzvy boli presunuté aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola. Celkovo tak majú záujemcovia k dispozícii až 650-tisíc eur. O príspevok môžu po novom žiadať obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, ale aj právnické osoby – podnikateľské subjekty. „Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga.

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjačku (2 nabíjacie body) a maximálne na 4 nabíjačky (8 nabíjacích bodov). V prípade miest a obcí môže byť výška podpory od 2 500 až do 20-tisíc eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať 5 % vlastných zdrojov, 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu. V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 a maximálna 10-tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov.

Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia.
Podpora smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW.
Podrobnosti sú zverejnené na webovej stránke MH SR https://www.mhsr.sk/ministerstvo/dotacie/dotacie-v-roku-2020, ako aj na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA), ktorá túto výzvu v spolupráci s MH SR administruje.

Počet nabíjačiek na elektromobily sa vďaka podpore štátu výrazne zvýši.
Už vďaka historicky prvej výzve, ktorú MH SR vyhlásilo v júli 2019, pribudnú nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC v 72 mestách a obciach. Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov. Cieľom MH SR je podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo diaľníc a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch.

Odbor komunikácie MH SR