Spomienka na výnimočnú herečku a rodáčku Adelu Gáborovú

BRATISLAVA/NITRA/ZEMPLÍN – Štúdium herectva absolvovala na VŠMU v Bratislave v roku 1961. Odvtedy sa jej divadelným domovom stalo Divadlo Andreja Bagara v Nitre, kde patrila k najvýraznejším osobnostiam tohto súboru. Na javisku nitrianskeho divadla strávila takmer 45 rokov. Herečku Adelu Gáborovú však priťahovali aj iné aktivity súvisiace s divadlom.

Patrili k nim predovšetkým alternatívne projekty, napríklad projekty divadelného družstva Zdvih pri DAB Nitra alebo divadelného zoskupenia Problém Miloša Karáska. Na VŠMU učila Hereckú tvorbu. Pracovala aj s poslucháčmi kňazského seminára, ochotníkmi a pripravovala recitátorov na Poděbradské dni poézie, Hviezdoslavov Kubín a pod. Syn Peter (absolvent divadelnej réžie na pražskej DAMU) je režisérom a umeleckým šéfom činohry divadla v Olomouci, hosťuje aj v ďalších českých divadlách. Príležitosť zahrať si pod jeho režijným vedením využila Adela Gáborová napríklad v roku 1996 v Örkényho Mačacej hre na javisku Divadla A. Bagara v Nitre. Adela Gáborová patrí k najvýraznejším slovenským dramatickým herečkám. Svoje herecké umenie mala možnosť rozvíjať pod vedením viacerých slovenských aj českých významných režisérov (napr. Pavol Haspra, Jozef Bednárik, Karol Spišák, Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek).

Výborná a obľúbená herečka Adela Gáborová sa narodila v Brekove, v okrese Humenné, detstvo prežila v Košiciach.

Na javisku dominovala v zložitých charakterových postavách, ktorým dokázala dať psychologickú presvedčivosť. Jej spontánne a prirodzené herectvo sa osvedčilo neraz aj v komediálnych úlohách a muzikáloch.
Stvárnila asi 140 divadelných, 120 televíznych a asi 30 filmových rolí. Filmové role jej zverili viacerí režiséri, napríklad J. Jakubisko (Sedím na konári…), M. Šulík (Neha) a E. Štefankovičová (Nemožná). Okrem toho si zahrala množstvo postáv v rozhlase. Jej hlas sme mali možnosť spoznať aj z dabingu. Nezabudnuteľné výkony podáva Adela Gáborová v monodrámach (Dnešná Médea, Cézar a Drana). Jej poslednou postavou na divadelných doskách bola v roku 2006 Jekaterina v muzikáli Divotvorný hrniec.

V roku 1999 si prevzala divadelné ocenenie Dosky za stvárnenie najlepšieho ženského hereckého výkonu za úlohu Lady Macbeth v inscenácii hry W. Shakespearea Macbeth. Dňa 1. januára 2006 si z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča prevzala najvyššie štátne vyznamenanie, Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti divadelnej kultúry.
* 2.3.1940 Brekov, okr. Humenné
† 12.7.2007 Nitra