Smrteľná dopravná nehoda

MEDZILABORCE – Včera (10.1.2019) v čase okolo 19,30 hod došlo na ceste medzi obcami Brestov n/Laborcom a Radvaň n/Laborcom (okr. Medzilaborce) k smrteľnej dopravnej nehode osobného auta a chodca. Smerom z Brestova n/Laborcom viedol 28 ročný muž z obce Lúčky (okr. Michalovce) osobné auto Škoda Octávia combi. Počas jazdy zrazil 28 ročného chodca z obce Radvaň n/Laborcom, ktorý v tom čase stál na bielej stredovej čiare. Chodec bol na neosvetlenom úseku v tmavom oblečení bez reflexných prvkov. Vodič alkoholické nápoje požité nemal. Chodcovi bola na zistenie alkoholu odobratá krv. Pri dopravnej nehode utrpel chodec ťažké zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice dnes (11.1.2018) v skorých ranných hodinách podľahol. Škoda na vozidle bola vyčíslená na cca. 2500,-Eur. Presné príčiny, okolnosti a mieru zavinenia tejto dopravnej nehody vyšetruje humenský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Takýmto nehodám sa dá veľmi jednoducho predchádzať. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky, a to tak zo strany vodičov áut ako aj zo strany chodcov. Nezabúdať na to, že v cestnej premávke máme okrem svojich práv predovšetkým povinnosti! Povinnosti voči sebe i voči druhým. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.
Tomu je potrebné u vodičov – prispôsobiť rýchlosť svojej jazdy a zvýšiť pozornosť a obozretnosť za volantom, u chodcov – dbať na svoju vlastnú bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu a v čase zníženej viditeľnosti sa dostupným spôsobom zviditeľniť používaním akýchkoľvek reflexných prvkov, aby vodič mohol v dostatočnom predstihu spozorovať chodca!
Vidieť a byť videný je životne dôležité najmä pre chodcov a cyklistov, ktorí pri dopravnej nehode doplácajú zdravím a neraz i životmi. Reflexné prvky na oblečení alebo taškách by už mali byť neodmysliteľnou súčasťou.

Na záver myšlienka, ako sa podľa dopravných expertov správa „bezpečný chodec“:

UVEDOMUJE SI, ŽE ON JE TEN NAJZRANITEĽNEJŠÍ!
PRECHÁDZA CEZ CESTU PODĽA MOŽNOSTÍ LEN CEZ PRIECHOD PRE CHODCOV.
NESPOLIEHA SA NA TO, ŽE TEN DRUHÝ DODRŽÍ PRAVIDLÁ – BERIE DO ÚVAHY CHYBY DRUHÝCH.
CEZ PRIECHOD PRE CHODCOV NEBEŽÍ.
NIKDY NEPRECHÁDZA CEZ CESTU TESNE PRED STOJACIM AUTOBUSOM, ALEBO NÁKLADNÝM AUTOM.
NERISKUJE – OPLATÍ SA RADŠEJ POČKAŤ, KÝM BUDE MÔCŤ BEZPEČNE PREJSŤ NA DRUHÚ STRANU.