Premiér Pellegrini: Samosprávne kraje sú spoluzodpovené za dostatok pracovnej sily.

PRAKOVCE – Predsedovia samosprávnych krajov sú zodpovední jednou tretinou za to, ako sa žije v danom regióne.

Takto reagoval predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na vyjadrenia predsedov Prešovského a Košického VÚC v súvislosti s výjazdovým rokovaním vlády v Sabinove a v Prakovciach. Predsedovia krajov mu oponujú, že pomoc od vlády prichádza neskoro a ľudia sa z východného Slovenska sťahujú za prácou na západ.

Občania sa sťahujú mimo regiónov východného Slovenska

„Myslím si, že treba urobiť oveľa väčšie systémové opatrenia na východnom Slovensku. Nevravím, že niektoré tie finančné pomoci nepomôžu. Áno, pomôžu, ale len čiastočne v niektorých oblastiach,“ povedal Trnka. Ďalej dodal, že ľudia odchádzajú z východného Slovenska, pretože v domácom regióne nie je práca, je tam zlá infraštruktúra a nemajú ani možnosti na osobný rozvoj mimo pracovného pomeru. Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský pripomenul, že spolu s predsedami Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja prednedávnom podpísali memorandum o spolupráci. Ich kraje zastrešujú súčasných 16 najmenej rozvinutých okresov.

Predseda PSK Milan Majerský

„Za posledné roky vláda zabudla na tieto okresy, preto aj ľudia odchádzajú na západ krajiny. Toho mi je naozaj veľmi ľúto, lebo na východe Slovenska sú veľmi šikovní ľudia,“ povedal Majerský.

Každý musí prispieť k dielu
„Reagoval som dnes na pána župana (Rastislava Trnku, pozn.) a som ho požiadal, že očakávam aj od neho ako predsedu samosprávneho kraja, že je zodpovedný jednou tretinou za to, ako sa žije v tomto regióne. Pretože jednu tretinu zabezpečí vláda, jednu tretinu musí zabezpečiť vyšší územný celok, lebo načo potom inak je, ak nemá vplyv na kvalitu života a rozvoj tohto regiónu, a ďalšia tretina sú samotní primátori a starostovia týchto obcí, čiže máme podelenú zodpovednosť,“ povedal Pellegrini.

 

 

Peter Pellegrini, predseda vlády SR

„Čiže ešte raz pripomínam aj predsedom samosprávnych krajov, že majú spoluzodpovednosť za to, či v tomto regióne bude dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, pretože darmo my sem pošleme investora, keď mu stredné školy pod vedením pána župana nevychovajú takých ľudí, akých ten investor bude potrebovať, a plus dostupnosť týchto ľudí verejnou dopravou za prácou a tak ďalej,“ zdôraznil počas svojej návštevy premiér.