Nočné návštevy mladíkov stopli policajti

MICHALOVCE/SOBRANCE  – V piatok (22.10.) v noci, krátko po 23.30 hodine, vošli 2 mladíci z michalovského okresu, po predchádzajúcej vzájomnej dohode, do dvora jedného z rodinných domov v obci Bežovce (okr. Sobrance) a po tom, čo poškodili bránu oplotenia, si starší z dvojice, Michal, sadol za volant osobného motorového vozidla zn. Citroen C5, mladší Leon vedľa neho, a auto vycúvali z dvora.
Vtedy si však šofér uvedomil, že vlastne šoférovať nevie, a z vozidla vystúpil a z miesta odišiel. Takýto koniec dobrodružstva sa však Leonovi nepozdával a rozhodol sa, že domov, do neďalekej dediny, sa odvezie sám. Pravdepodobne však cestu veľmi dobre nepoznal, pretože došiel na pole k slovensko-ukrajinskej hranici, tam z auta vystúpil a pešo prešiel hranicu, kde mu jeho potulky prekazila ukrajinská vojenská stráž. Mladík sa tak neocitol ani doma, a nepobudol ani u ukrajinských susedov, ale skončil v cele policajného zaistenia.

Majiteľ vozidla vyčíslil škodu spôsobenú na vozidle a oplotení domu na takmer 2.000 eur.
Michalovský policajný vyšetrovateľ po vykonaní nevyhnutných procesných úkonov 27-ročného Michala a 26-ročného Leona obvinil z prečinu neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla a prečinu porušovania domovej slobody, oba skutky spáchané formou spolupáchateľstva. Mladšiemu z dvojice hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na jeden až 5 rokov, starší si za mrežami môže posedieť až 2 roky.

Policajti Obvodného oddelenia Policajného zboru v Sobranciach však zistili, že to však nebolo všetko, čo mladíci stihli pod rúškom piatkovej noci vyparatiť.
V Bežovciach vošli na pozemok aj iného rodinného domu a z letnej kuchyne spoločne odcudzili strojček na strihanie vlasov a z chladničky si vybrali rôzne potraviny. Potom spokojne z miesta odišli, majiteľka škodu na odcudzených veciach vyčíslila na 50 eur. Za tejto „návštevy“ možno mali plné bruchá, no majú aj obvinenie z prečinu porušovania domovej slobody, za ktorý im hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky.

Ďalšiu zastávku si urobili na neďalekom dvore ďalšieho rodinného domu, kde z vozidla zn. Škoda Octavia vzali zväzok s dvomi ovládačmi od brány, rôzne nabíjačky a káble, a kozmetiku osobnej potreby. Ani v tomto prípade síce škoda nebola vysoká, no chlapci majú na krku ďalšie obvinenie z prečinu porušovania domovej slobody a hroziace ďalšie 2 roky za mrežami.

Osobné motorové vozidlo zn. Opel Zafira padol mladíkom do oka v ďalšom dvore rodinného domu, v ktorom Michal našiel peňaženku s dokladmi od rôznych vozidiel a kľúče od tohto auta, tie vzali a z dvora odišli preč. Z tejto nočnej „návštevy“ majú však aj iný suvenír, a to obvinenie z prečinu porušovania domovej slobody, za ktorý zákon stanovuje trest odňatia slobody až na 2 roky.

Keďže mladíci majú toho na rováši viac než dosť, navyše, starší z dvojice je v súčasnej dobe v podmienke za inú trestnú činnosť, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach spracoval podnet na väzobné stíhanie oboch obvinených.