Sťahovanie štábu humenského Slovenského Červeného kríža konečne realitou!

HUMENNÉ – Želanie členov z miestneho územného spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) sa stalo skutočnosťou. V uplynulých dňoch sa stal oficiálnym dlhodobým nájomcom jednej z troch budov bývalej obchodnej akadémie na Vihorlatskej ulici.

Súčasťou zmluvy s vlastníkom nehnuteľnosti, Prešovským samosprávnym krajom (PSK), je záväzok nevyužívaný objekt na vlastné náklady zrekonštruovať. Predpoklad je, že investícia si vyžiada vyše 100 tisíc Eur 000 a mali by ju zrealizovať do roku 2025

Silvia Knapiková, riaditeľka územného spolku SČK Humenné: „Máme spracovanú štúdiu, ktorá nám ukázala vizuál. Pracuje sa teraz na projekte, kde sa majú vyčísliť náklady. To sa aktuálne ukazuje zložitejšie, pretože stavebné materiály zdraželi. Bude to náročné obdobie, ale verím, že sa nám to spoločne podarí zvládnuť,“ Projekt je vlastne začiatok napĺňania vízie Domu humanity v Humennom. Miestny SČK je vďačný za ústretovosť vedeniu a poslancom PSK, ktorí zámer odobrili na svojom vlaňajšom decembrovom zasadnutí.

Budovu získal spolok na 30 rokov za symbolické jedno euro ročne s tým, že okrem jej rekonštrukcie si pokryje všetky náklady spojené s prevádzkou priestorov. Financie na obnovu chcú v humenskom SČK získať z viacerých zdrojov.

„Jednou z možností je asignácia dvoch percent daní z príjmov na tento účel, budeme tiež písať rôzne projekty a budeme sa snažiť získavať financie aj svojou činnosťou,“ ozrejmila Knapiková s tým, že verí, že „sa ešte nájde niekto, kto nás podporí“.

Potrebovali jednotné a dôstojnejšie miesto

Dôvodov, prečo sa humenský ÚzS SČK, ktorý v súčasnosti fungoval v dvoch miestnostiach v takzvanej Združenej prevádzkovej budove (NF), rozhodol získať na svoju činnosť samostatnú budovu, je podľa riaditeľky spolku viacero.

„Naša činnosť je širokospektrálna, pracujeme s deťmi, s mládežou a máme tiež veľa sociálnych terénnych činností. Takisto sme potrebovali dôstojnejší priestor, teraz sme ‚rozhádzaní‘ na rôznych miestach v meste,“ vysvetlila Silvia Knapiková.

V budúcom Dome humanity by sa preto mala nachádzať požičovňa zdravotníckych pomôcok, sídlo prepravnej služby a opatrovateliek, priestory pre sociálne poradenstvo a tiež vzdelávacie centrum, kde chce spolok okrem školení prvej pomoci a nových opatrovateliek viesť mládež k dobrovoľníctvu.