Na regionálny rozvoj pôjdu omrvinky – tvrdia miestne akčné skupiny o Remišovej delení eurofondov

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Ministerstvo regionálneho rozvoja odmieta kritiku Miestnych akčných skupín, podľa ktorých chce eurofondy riadiť centralisticky. Ich zástupcovia tvrdia, že z Remišovej ministerstva na projekty z fondov EÚ nedostanú ani euro, čím o finančnú podporu príde takmer polovica Miestnych akčných skupín na Slovensku.

„V záujme lepšej mobilizácie potenciálu na miestnej úrovni je potrebné posilniť a uľahčiť miestny rozvoj vedený komunitou,“ píše sa v európskych nariadeniach, ktoré upravujú pravidlá čerpania eurofondov v rokoch 2021 až 2027.

Ako napísal Marián Koreň z portálu Euractiv.sk miestne akčné skupiny, ktoré podľa Európskej únie miestny rozvoj majú na starosti, ale upozorňujú, že eurofondy sa na Slovensku idú deliť v rozpore s týmto odporúčaním. Ich kritika prichádza po tom, čo vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí) minulý týždeň oznámila, koľko peňazí  z budúcich eurofondov dostanú regióny. Pridelená suma predstaviteľov územnej samosprávy sklamala.

Regionálne ministerstvá

Európska únia dlhodobo podporuje, aby sa o eurofondoch rozhodovalo aj na nižších úrovniach, nielen v hlavných mestách jednotlivých členských krajín.

V Kohéznej politike EÚ (Politika súdržnosti EÚ, eurofondy) preto existujú dva nástroje, ktoré tento prístup majú uplatniť aj v praxi. Ide o Integrované územné stratégie (IÚS) a Komunitou vedený miestny rozvoj (Community Led Local Development, CLLD). Kým IÚS rozhodovacie právomoci prenáša na regióny alebo mestá, CLLD ich posúva ešte nižšie – na takzvané Miestne akčné skupiny (MAS).

Funguje to tak, že štát časť eurofondov vyčlení pre MAS a tie si vytvoria vlastnú stratégiu, v ktorej si naplánujú, ako pridelené peniaze využijú. Miestna akčná skupina tak v danom území – väčšinou historických mikroregiónoch – plní úlohu malého ministerstva, ktoré na základe stratégie vypisuje výzvy a prideľuje peniaze na projekty.