Zásahy polície pre nepokoje v osadách na východe Slovenska

KOŠICE/ZEMPLÍN – Policajti v Košickom kraji mali rušnú noc. Pre nepokoje a nezhody medzi obyvateľmi v osadách zasahovali na Spiši aj v Čiernej nad Tisou v trebišovskom okrese, kde padol aj varovný výstrel do vzduchu.

 

V pondelok (22.6.) vo večerných hodinách boli policajné hliadky boli vyslané do miestnej osady v obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves, kde sa situácia vyhrotila po incidente medzi dvoma miestnymi mužmi v jednom z rodinných domov. Incident skončil s ťažkým zranením jedného z mužov, ktorý bol s bodným poranením v oblasti chrbta hospitalizovaný v nemocnici.
Počas preverovania udalosti sa situácia vyhrocovala, napätie a emócie medzi miestnymi stúpali a hrozil fyzický konflikt medzi miestnymi obyvateľmi. Na mieste sa nachádzal dav približne 200 miestnych obyvateľov, prevažne zjavne pod vplyvom alkoholu. Aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku či hromadnej bitke boli na miesto privolané ďalšie policajné posily (pohotovostná motorizovaná jednotka, pohotovostný policajný útvar) KR PZ Košice, ktorých zásah nebol potrebný. Voči miestnym obyvateľom neboli použité donucovacie prostriedky zo strany PZ.  Policajné hliadky situáciu aj naďalej monitorovali.

Osoba podozrivá z fyzického útoku, 55-ročný miestny muž,  bola krátko po incidente na mieste zadržaná a umiestnená do cely policajného zaistenia. V tejto súvislosti vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ v Spišskej Novej Vsi začal trestné stíhanie pre zločin ublíženia na zdraví spáchaného v štádiu pokusu a v súčasnosti vykonáva procesné úkony smerujúce k vzneseniu obvinenia podozrivej osobe.

Krátko pred 23. hodinou polícia v Kráľovskom Chlmci prijala oznámenie, že pri bývalom mestskom kúpalisku v Čiernej nad Tisou sa bije až 30 ľudí s palicami.
Policajná hliadka vyslaná preveriť oznámenie na mieste zistila, že pri obytnom bloku došlo k roztržke medzi miestnymi obyvateľmi. Dve rozhádané rodiny, ktoré boli zjavne pod vplyvom alkoholu,  riešili svoje nezhody. Jedna zo skupín „vyzbrojená“  drevenými kolíkmi, násadami od lopát a drevenými kusmi nábytku v rukách sa správala sa hrubo, vulgárne nadávala a vyhrážali sa ujmou na zdraví tej druhej. Na mieste sa už snažili riešiť vzniknutú situáciu policajti MsP Čierna nad Tisou. Príslušníci PZ vyzvali prítomné osoby, aby upustili od protiprávneho konania. Rozvášnený dav však na výzvy nereagoval a obe skupiny sa začali k sebe približovať.

Vzhľadom na to, že po opakovaných márnych výzvach, aby osoby upustili od svojho protiprávneho konania a ostali stáť na mieste, jeden zo zakročujúcich policajtov použil hrozbu zbraňou. Keďže dav neupustil od útoku, útok bezprostredne hrozil, v zmysle zákona o Policajnom zbore policajt použil varovný výstrel do vzduchu zo služobnej zbrane za účelom zaistenia bezpečnosti prítomných osôb a vlastnej bezpečnosti.

Až potom sa situácia upokojila, dav upustil od svojho protiprávneho konania a ľudia odhodili na zem predmety, ktorými sa vyzbrojili.

Na miesto dorazili ďalšie privolané posily, ktoré spacifikovali tri najagresívnejšie osoby. Voči jednej z nich, ktorá sa správala naďalej agresívne a kládla aktívny odpor, boli použité donucovacie prostriedky na prekonanie odporu a odvrátenie útoku.

Zaistené tri osoby boli predvedené na útvar PZ za účelom ďalšej realizácie. V tejto súvislosti polícia udalosť dokumentuje ako trestný čin výtržníctva. V súčasnosti polícia vyhodnocuje účasť jednotlivcov na protiprávnom konaní a mieru zavinenia konkrétnych osôb tak, aby mohli byť vznesené obvinenia konkrétnym osobám.
Počas služobného zákroku k zraneniu osôb nedošlo.