Vážna dopravná nehoda motocyklistov

SOBRANCE – Včera (4.6.) krátko po 18. hodine došlo v katastri obce Choňkovce (okr. Sobrance) k vážnej dopravnej nehode, pri ktorej sa ťažko zranili motocyklisti.
Podľa doterajších zistení 32-ročný Michalovčan, ktorý smerom od obce Podhoroď na obec Choňkovce viedol motocykel zn. Yamaha, na rovnom úseku cesty predbiehal pred ním idúce nákladné motorové vozidlo, pričom sa po prejdení do protismernej časti vozovky zrazil s protiidúcim motocyklom zn. Kawasaki, ktorý 34-ročný muž z okresu Humenné viedol od obce Choňkovce smerom na Podhoroď.

Obaja vodiči motocyklov utrpeli pri zrážke podľa predbežnej lekárskej správy ťažké zranenia, ťažké zranenia boli podľa predbežnej lekárskej správy stanovené aj u 29-ročnej spolujazdkyne na motocykli zn. Kawasaki. Na zistenie prítomnosti alkoholu u účastníkov dopravnej nehody bola odobratá krv. Predbežná škoda na motocykloch bola vyčíslená na 6.000 eur.
Presná príčina dopravnej nehody, bližšie okolnosti i miera zavinenia účastníkov sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Vzhľadom na stúpajúci počet motorkárov na cestách polícia opätovne apeluje na dodržiavanie dopravných predpisov. Aby nedochádzalo k zbytočným zraneniam a úmrtiam, je potrebné zvýšiť opatrnosť, pozornosť, predvídať a včas reagovať. Oproti vodičom v motorových vozidlách majú motocyklisti veľkú nevýhodu, sú zraniteľnejší, pri páde nie sú dostatočne chránení, a hrozia im vážne zranenia či smrť. Snáď nie je potrebné zdôrazňovať potrebu nosenia ochranného oblečenia či ochrannej prilby, nevynímajúc reflexné prvky. Jazdu na motocykli je nutné prispôsobiť svojim schopnostiam a zručnostiam, stavu a povahe vozovky, počasiu, ale i ďalším okolnostiam, ktoré možno predvídať.
Motocyklisti by si mali uvedomiť, že v záujme vlastnej bezpečnosti je potrebné vyvarovať sa nebezpečnej rýchlej jazde, porušovaniu dopravných predpisov a preceňovaniu svojich schopností.
Aj pomalšou jazdou sa dá dostať do plánovaného cieľa.
Hazardovať so zdravím a životom sa nevypláca. Pri zrážke s autom, náraze do zvodidiel alebo šmyku na mokrej vozovke vo väčšine prípadov za kratší koniec ťahá práve motocyklista.