Takýto je prístup k demokracii v Humennom

Tá pani vodu káže, víno pije.

Primátorke už nestačí, že si s mestom robí, čo chce, ona musí šikanovať ešte aj mladých ľudí?

Policajný dozor na akcii mládeže
Mladí ľudia z mládežníckeho parlamentu zorganizovali v meste Humenné podujatie Mladí pre susedov. Deti maľovali na tvár, modelovali z hliny, hrali spoločenské hry a súťažili v zaujímavých súťažiach. Všetko, nečakane, pod drobnohľadom a prísnym dozorom mestskej polície.
Najprv robilo mesto prieťahy s povoleniami. Mladým organizátorom odpísal mestský úrad až po 30-dňovej zákonnej lehote. Mesto Humenné v liste nedovolilo organizátorom napríklad živú hudbu alebo občerstvenie pre susedov. Okrem toho boli podujatia pod drobnohľadom mestskej polície, ktorá bola vyslaná na miesta konania aktivít aj s fotoaparátom v rukách. Fotografovali si účastníkov aj program.


O čo pani primátorke ide?

Mladí ľudia dostali na projekt peniaze z grantu nadácie. Projekt pre deti a susedov sami napísali a zorganizovali aj s ďalšími občianskymi združeniami bez nároku na honorár, bez odmien či uplatňovania si mzdy. Taktiež vo svojom prázdni-novom voľnom čase, ktorí mohli stráviť napríklad s rodinou a blízkymi. Mohla to byť krásna akcia so živou hudbou, s čapovaním kofoly či piva pre rodičov, kde sa mohli susedia spoznať a porozprávať. Kvôli mestu a primátorke mesta zvlášť, museli mladí ľudia robiť aktivity v omnoho menšom rozmere.
Prekážalo primátorke, že nemala záštitu nad podujatím, ako si to zjavne pri podobných príležitostiach vyžaduje? Trápi ju snáď, že mladí ľudia chcú robiť niečo vo svojom voľnom čase bez závislosti na mestskom úrade? Namieste je aj otázka, prečo stále primátorka hovorí, aby občania niečo pre mesto robili, a keď sa snažia, tak to znemožňuje?


Dusná atmosféra v Humennom

Podobné aktivity na sídliskách sa organizujú vo viacerých mestách; ľudia sa stretávajú, spoznávajú a nikto s tým nemá ani najmenší problém. Dusná atmosféra, aká je teraz v našom meste, Humenné ešte nepamätá. Je to hanba, ak mesto uprednostňuje pivné dni pred priateľskými stretnutiami susedov s atrakciami pre mladých ľudí.
A potom sa čudujme, že mladí ľudia odchádzajú, keď ich svojím správaním vyháňa samotné mesto.

Tomáš Šudík


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.