Slovenská obchodná inšpekcia varuje: NÁUŠNICE STAINLESS-STEEL sú nebezpečné kvôli ich zloženiu!

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia spotrebiteľov a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný druh bižutérie:

Náušnice Stainless-steel

Pôvod: Čína.

Popis: Bižutéria – okrúhle náušnice v zlatom prevedení s trblietavým efektom. Náušnice boli pripnuté na bielom papierovom štítku s textom Stainless-steel a zabalené v priehľadnom plastovom obale.

Druh nebezpečnosti: Chemické riziko ohrozenia zdravia – nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť rôzne alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčina nebezpečnosti: Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).

Pokiaľ ide o výrobky, ktoré sa vkladajú do prepichnutých uší (náušnice), tieto nesmú obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,2 μg/cm²/týždeň.
V prípade vyššie uvedených náušníc bola nameraná hodnota 0,404 μg/cm²/týždeň.

Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môžu náušnice spôsobiť rôzne kožné alergické reakcie, dermatitídu, poruchy trávenia, znížené funkcie pľúc, bronchitídu a môžu byť potenciálnym rizikovým faktorom pre vznik rakoviny pľúc.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, zadržala pri kontrole vonkajších hraníc a neprepustila do voľného obehu.