Slávnostný večer michalovského basketbalu

MICHALOVCE – Slávnostný večer basketbalu v centre Zemplína k 85.výročiu sa vydaril. Bolo to poďakovanie ľuďom z mesta, ktorí sa pričinili o to, že basketbal stále existuje. Ocenenie trénerov, funkcionárov,  podporovateľov a hráčov za reprezentáciu, ale aj za oživenie spomienok na pekné zážitky, úsmevné príhody a priateľstvá na celý život.

 

Podujatie s noblesou moderovala rodáčka z Michaloviec Oľga Konečná z RTVS. Po príhovoroch prezidenta klubu Petra Biganiča a primátora Viliama Záhorčáka odovzdal zástupca 1.BK Michalovce pamätnú plaketa za dlhoročnú podporu klubu mestu Michalovce.

Na stretnutí sa zišlo aj niekoľko zástupkýň ženského basketbalu, ktorý tiež roky neodmysliteľne patrí k športom v našom meste.

Všetci veríme, že vzájomná spolupráca sa bude zlepšovať a bude pokračovať aj v ďalších rokoch. V sezóne 2007/08 si primátor v prestávke majstrovského zápasu symbolicky obliekol dres 1.BK Michalovce. Za rok 2009 boli muži 1.BK Michalovce vyhlásený za najlepší kolektívny šport v meste v kategórii dospelých. Príjemný večer spríjemnilo vystúpenie tanečného páru z tanečnej školy Grácia. Prítomní si tiež minútou ticha pripomenuli aj ľudí spojených s basketbalom v Michalovciach, ktorí už nie sú medzi nami.

Postupne si organizátori v krátkych videách pripomenuli nestora Michalovského basketbalu Janka Dóczyho, uviedli zostrih pamätného víťazného zápasu s Prievidzou (3.4.2005 77:74), zostrih s pánom Drgoňom (aktuálne prezident SBA), ktorý sa ako tréner Piešťan predstavil so svojím družstvom v Michalovciach. Prezident 1.BK D Michalovce krátko zhodnotil históriu ženského basketbalu a zároveň vysvetlil pre účastníkov vznik dlhoročného pokriku mužských družstiev pred zápasmi. Nasledoval krátky zostrih z historických zápasov žien i mužov. Neskôr moderátorka predstavila aktivity a aktuálne úspechy mládežníckeho basketbalu, výchovu reprezentantov, organizácia veľkého počtu podujatí a revitalizácia ihrísk v Michalovciach.

Hlavnou časťou večera bolo oceňovanie dlhoročných funkcionárov, osobností, trénerov a hráčskych osobností plaketami.

Medzi najstarších účastníkov podujatia patrili J. Voskár, S. Hudzík, G. Paulina, J. Ihnácik, J. Sokologorský. Organizátorom sa dokonca podarilo nahrať a spustiť videopozdrav trénera žien Michaloviec zo šesťdesiatych rokoch minulého storočia Ivanom Stankom, ktorý v roku 1968 emigroval do USA a dodnes tam žije.
Nasledovalo aj online blahoželanie a rozhovor s dlhoročnou hráčskou osobnosťou michalovského basketbalu Jurajom Hocmanom, ktorý aktuálne žije a pracuje v Kanade. V záverečnej časti ešte poprial všetko najlepšie k výročiu i do ďalších rokov zástupca Poľského basketbalového zväzu Zbigniew Błażkowski. Dlhoročný spoluorganizátor turnajov krajín V4 chlapcov  a dievčat. Na stretnutí sa objavila veľké množstvo hráčov rôznych generácii a umocnili fakt  o zmysle práce s mládežou, výchove a formovanie osobností úspešných ľudí v dospelosti.


K spestreniu večera patrila aj kvízová otázka – Ako dlho trvala domáca séria bez prehry v prvej lige mužov v rokoch 1999 – 2011.
Správna odpoveď bola 37 zápasov, keď dokonca v sezónach 2003/4 a 2004/05 Michalovčania doma ani raz neprehrali. Nasledoval pohodový večer v rozhovoroch a stretnutiach po rokoch so spomienkami na veľké množstvo spoločných zážitkov. Nechýbala torta a každý z účastníkov dostal okrem reklamných predmetov aj pamätný medailón k výročiu 1936-2021.

Celkový počet účastníkov prekročil sto ľudí a potvrdili oddanosť basketbalovej rodine. Je pravdepodobné, že sme pri mapovaní tak dlhého obdobia niekoho opomenuli, začo sa im dodatočne ospravedlňujeme. Na basketbalovej mape sa mužský ani ženský basketbal v Michalovciach aktuálne nenachádza. Pekne však veríme v svetlú budúcnosť basketbalu v Michalovciach a úspešné napredovanie v práci a výchove mládeže, ktorú budeme viesť k vzornej reprezentácii nášho mesta a klubu.

Ďakujeme všetkým za reprezentáciu basketbalu a účasť na akcii s tým, že sme nezabudli aj na tých čo nemohli prísť. Chcel by som poďakovať prípravnému tímu s ktorým sme celé toto podujatie pripravili, sponzorom večera a tým, ktorí basketbal podporujú aj v týchto rokoch. Ďalej Zuzke Maľukovej nielen za grafickú prípravu, ale aj Marošovi Demkovi za úpravu článkov.

Ako informovali na webe oficiálnej stránky klubu 1. BK MICHALOVCE  v rámci osláv 85.výročia sa uskutočnilo aj niekoľko sprievodných akcií spojených s basketbalom.