Reorganizácia NAKA priniesla výsledky

BRATISLAVA – Za prvý polrok tohto roku národná kriminálna agentúra vyšetrovala a realizovala historicky najviac trestných činov. Zamerala sa najmä na korupciu verejných činiteľov.

V prvom polroku NAKA realizovala 96 akcií, z toho najviac protikorupčných, ktorých bolo 26. Nasledovali akcie zamerané na ekonomickú trestnú činnosť (22), násilnú trestnú činnosť (19) a protidrogové akcie, ktorých bolo 18. V 11 prípadoch boli akcie NAKA zamerané na rôznu inú činnosť v jej pôsobnosti.

Branislav Zurian, riaditeľ NAKA: „Výsledky po reorganizácii NAKA sú podľa mňa veľmi priaznivé. Za pol rok sme mali 96 realizácií, čo sa nepodarilo za taký krátky čas v rámci fungovania NAKA. Kládol som vysoký dôraz na objasňovanie korupčných trestných činov, pretože najmä za korupciu sme dostávali kritiku verejnosti. Považujem za zadosťučinenie obvinenie 26 verejných činiteľov z korupčných trestných činov.“

 

ÚPLATKY ZA VIAC AKO 12 000 000 EUR

V prípadoch korupcie boli žiadané úplatky vo výške viac ako 12 miliónov EUR. Najvýznamnejším korupčným prípadom bola akcia DOBYTKÁR, kde úplatky dosiahli výšku takmer 10,5 milióna EUR.

  • NAKA vyšetrovala tiež 123 prípadov ekonomickej trestnej činnosti, kde v 22 prípadoch vzniesla obvinenie konkrétnym osobám.

Ako informovala pplk. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ, Národná kriminálna agentúra sa venovala aj 73 prípadom násilnej trestnej činnosti, z ktorých v prvom polroku 19 objasnila. Nezaostávala ani drogová trestná činnosť, kde vyšetrovala 44 prípadov, v ktorých obvinila 18 osôb. Najvýznamnejšou bola protidrogová akcia PONTÓN, kde išlo o takmer 1,5 tony zaisteného metamfetamínu, čo sú milióny dávok drogy v približnej hodnote 292,3 milióna EUR.

Za šesť mesiacov tohto roku vo všetkých prípadoch, ktoré NAKA vyšetrovala, obvinila spolu 373 fyzických a 19 právnických osôb. Do väzby išlo 89 z nich.

 

MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA

NAKA v prvom polroku vykonávala aj 31 finančných preverovaní a vybavovala 28 žiadostí od úradov pre vyhľadávanie majetku (ARO – Asset Recovery Office). Pri vyšetrovaní spolupracovala s 38 štátmi celého sveta.

Priaznivé výsledky NAKA sa podarilo po jej reorganizácii dosiahnuť aj napriek skutočnosti, že z plánovaných 602 policajtov pracuje v súčasnosti na NAKA len 554 policajtov v rámci celého územia Slovenska.

 

Výsledky NAKA po reorganizácii v prvom polroku tohto roka uzavrel gen. Milan Lučanský, prezident PZ: „Výsledky NAKA sú naozaj ukážkové, som veľmi rád, že reorganizácia NAKA pod vedením Branislava Zuriana prináša takéto výsledky. Máme objasnené mnohé prípady, ktoré sú kameňom úrazu medzi verejnosťou, verím, že v blízkej dobe ich vyšetrovatelia dovedú až do konca a spravodlivosť bude mať za dosť.“