Rekonštrukcia humenskej historickej pamiatky „VIHORLAT“ sa stane realitou

HUMENNÉ – Jedna z emblematických budov na Námestí slobody v Humennom sa po rokoch dočká rekonštrukcie. „Vihorlat“, starším ročníkom známy aj ako „u Sodomku“, získa v prvej fáze svojej rekonštrukcie novú fasádu, okná i strechu. Z chátrajúcej budovy má vzniknúť spoločensko-kultúrne centrum.

Verejne to prezentoval majiteľ budovy a investor Ján Molnár ml. O pozitívnom posune pri zámere zrekonštruovať historickú budovu povedal: „Predstavy o obnove budovy nosím v hlave už niekoľko rokov. O vzhľade a hlavne využití sme začali intenzívne rokovať začiatkom roka 2019“.  Kvôli iným pracovným povinnostiam a neskôr ak kvôli pandémii nového koronavírusu, sa k realizácii dostáva až v týchto dňoch.

Z novootvorených prevádzok bude prvou piváreň.

Vihorlat tým nadviaže na svoje pôvodné využitie, keď v ňom v prvej polovici 20. storočia rodina českých prisťahovalcov Sodomkových okrem pohostinstva prevádzkovala aj hotel Československý ľudový dom.

V ďalej etape Ján Molnár ml., plánuje rekonštrukciu horného poschodia, kde si predstavuje zriadenie komunitného centra pre umenie, hudbu, workshopy či školenia. „Bude to niečo na spôsob známej košickej Tabačky,“ prirovnal.
Investor má plány aj s priľahlým parkoviskom. Inšpirovaný zahraničím by tu chcel zrealizovať projekt zložený z lodných kontajnerov. „Náš návrh počíta s bistrami, respektíve mini reštauráciami rozdielneho typu gastronómie alebo bezobalovým eko obchodom potravín a drogérie,“ vysvetlil, odvolávajúc sa na podobné projekty v Prahe, Bratislave či Londýne.

Časom by tu podľa Molnára mohlo pribudnúť aj mini trhovisko určené pre lokálnych pestovateľov, chovateľov a výrobcov. „Mnohým ľudom začalo naozaj záležať na tom, čo konzumujú,“ uzavrel, pričom poukázal na potenciál regiónu rozvíjať lokálnu ekonomiku prostredníctvom záujmu o lokálne produkty.
Treba poznamenať, že humenská verejnosť túto správu prijala veľmi pozitívne a netrpezlivo očakáva záchranu v podobe rekonštrukcie jednej z dominantných budov histórie mesta.