Prácu študentiek ocenili na konferencii Nenápadní hrdinovia

HUMENNÉ – V dňoch 15. až 18. novembra sa študentky Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom Diana Godžaková (IV.A) a Dominika Bodorová (I.A) spolu so svojou učiteľkou PaedDr. Luciou Švecovou zúčastnili študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom, ktorá sa tento rok konala v Bratislave.

Vo štvrtok ráno sme už zavčasu vyrazili vlakom smerom do Popradu, kde nás spoločný autobus zaviezol do Bratislavy. Po ubytovaní sa v hoteli Expo a po ľahkej, avšak výdatnej večeri, sme si užívali voľný program v uliciach Bratislavy.

V piatok ráno, sme sa autobusom premiestnili na Malú scénu, kde sme si plnými dúškami vychutnali divadelnú hru s názvom „Trestajúci zločin“, v ktorej si hlavnú úlohu zahral známy herec Dušan Jamrich. Následne sme sa presunuli do Primaciálneho paláca, kde sa konala samotná konferencia pri príležitosti sviatku 17.november – Dňa boja za slobodu a demokraciu. Študenti základných a stredných škôl predstavili ťažké osudy 22 politických väzňov, či nespravodlivo prenasledovaných pre vieru, postoje, názory a túžbu po slobode.

Aj my sme mali možnosť prezentovať svoju dlho pripravovanú prácu pred organizátormi tohto projektu, ale aj niektorými poslancami Európskeho parlamentu ako Anna Záborská, Jana Žitňanská, Boris Zala.
V neposlednom rade sme si zmerali sily s našimi rovesníkmi z iných škôl. Za našu tvrdú snahu sme boli aj patrične ocenení a to zlatým pásmom na slávnostnom galavečere, ktoré obohatil recitáciou herec Štefan Bučko.

V sobotných ranných hodinách sme sa vydali na výlet do Prahy, kde sme si po spoločnom obede vychutnávali krásy mesta. Navštívili sme ospevovaný Orloj, krásny Pražský hrad, Karlov most či Zlatú uličku a tak sa oboznámili s historickou pýchou tohto mesta. Nemohla chýbať ani dlhá prechádzka Václavským námestím, ktoré vo večerných hodinách dýchalo krásou a pomaly prichádzajúcou vianočnou atmosférou.

V nedeľu, cestou späť na Slovensko, sme si spravili zastávku aj na Velehrade, kde sme mali možnosť zúčastniť sa svätej omše v českom jazyku a zažiť tak znova niečo nové a obohacujúce.

Na tento zážitok budeme ešte dlho spomínať a to len s úsmevom na perách a nepochybme sa do tohto projektu zapojíme aj o rok.

Autor, foto: Diana Godžaková, foto PaedDr. Lucia Švecová
a http://www.november89.eu/