Pieseň Tichá noc, svätá noc oslavuje už vyše 200 rokov

ZEMPLÍN – Vedeli ste, že pieseň Tichá noc, svätá noc prvýkrát zaznela v roku 1818 a je pôvodom z Rakúska. Atmosféru a čaro Vianoc už vyše dve storočia umocňuje nielen v Európe, ale aj v iných častiach sveta. V súčasnosti sa spieva už vo viac ako 200 jazykoch. Jej melódia je súčasťou zimných sviatkov po celom svete.

Pieseň Tichá noc, svätá noc zaznela po prvý raz na Vianoce 1818 v kostolíku v rakúskom Oberndorfe. Zaspievali ju duchovný Joseph Mohr a učiteľ-organista Franz Xaver Gruber. Text piesne zložil Joseph Mohr, rodák zo Salzburgu. Ten požiadal učiteľa Franza Xavera Grubera, ktorý v Oberndorfe zastupoval organistu, aby k jeho básni skomponoval vhodnú melódiu. Podľa tradície Gruber, dojatý textom piesne a jeho posolstvom pokoja a lásky, skomponoval za necelú hodinu nesmrteľnú melódiu, ktorá sa rýchlo šírila i do ďalších miest a obcí v Rakúsku aj iných krajinách.

Franz Xaver Gruber

Učiteľ a organista Franz Xaver Gruber pochádzal z dedinky Unterweitzburg, kde sa narodil ako tretie dieťa v rodine chudobného tkáča. Jeho otec spočiatku o talente syna a jeho láske k hudbe nechcel ani počuť. Nadaného chlapca podporoval aspoň učiteľ, ktorý ho učil noty a hru na organe. Raz učiteľ ochorel a na obdiv miestnych veriacich ho skvele zastúpil dvanásťročný Franz.
Hral tak nádherne, že obmäkčil aj otca, ktorý mu nielen dovolil ďalej sa hudobne vzdelávať, ale mu dokonca sám kúpil harmónium. Po štúdiách Gruber pôsobil ako organista v Arnsdorfe, neskôr v Oberndorfe spolu s kaplánom Mohrom.
Zomrel v roku 1863 v mestečku Hallein, kde bol správcom chóru.

Ilustračné foto: Čas Vianoc je obdobím keď najčastejšie znie aj pieseň “ Pieseň Tichá noc, svätá noc“.

Počas svojho života skomponoval okolo 90 cirkevných skladieb. Rovnako ako Mohr ani Gruber neupadol do zabudnutia. Na škole v Arnsdorfe je pamätná tabuľa pripomínajúca rodisko piesne Tichá noc, svätá noc. Dom, v ktorom skladateľ zomrel, zdobí jeho reliéf.
Zdroj: Noizzazet,