Od januára banky zvyšujú poplatky, niekde zaplatíme raz toľko!

ZEMPLÍN – Za služby v bankách si opäť zaplatíme viac. Po novom roku sa pripravte, že si opäť siahneme hlbšie do úeňaženiek. Dôvodom sú nové cenníky, ktoré slovenské finančné inštitúcie zavádzajú k 1. januáru. A niektoré išli s poplatkami aj o 100 percent hore.

Od budúceho roka sa menia cenníky a banky poplatky zvyšujú. Ide najmä o hotovostné operácie priamo na pobočke. Práve tie budú drahšie. Ide napríklad o drahší vklad, či výber v hotovosti. Vyšší bude však aj poplatok za to, ak vám na účet bude vkladať niekto cudzí. Príkladom je Tatra banka, ktorá za vklad treťou osobou účtovala donedávna 1,50 euro. Od nového roka to bude raz toľko, teda rovné tri eurá. Výber v tejto banke bude o euro drahší, po novom to budú 4 eurá.
Týmto krokom chcú zrejme finančné inštitúcie naučiť klientov využívať viac online služby, ktoré sú vždy lacnejšie, respektíve bez poplatkov.

Ani OTP banka nebude pozadu a za výber v hotovosti, ktorý bude menší ako 10 tisíc eur, nebudú už eurá tri, ale štyri. „Banky zvyšujú poplatky za výber hotovosti, lebo hotovostné operácie aj náklady na pobočky sú pre ne drahé,“ povedal pre denník SME riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. Dôvodom, prečo sú poplatky za služby priamo na pobočkách drahšie, sú práve ceny energií, nájmu, či platy pre zamestnancov. „Preto sú operácie, ktoré možno robiť elektronicky, výraznejšie lacnejšie oproti tým, čo sa robia na pobočke,“ pokračuje Ovčarik.

Ilustračné foto: Za služby v bankách si opäť zaplatíme viac. Po novom roku sa pripravte, že si opäť siahneme hlbšie do peňaženky.

Vyššie poplatky sa však budú týkať napríklad aj pri vybavovaní úverov.
V prípade Slovenskej sporiteľne, si doteraz za vybavenie úveru neúčtovala nič, po novom to budú aj stovky eur. Poplatok bude závisieť od výšky úveru. Ako príklad je pri úvere 1499 eur, bude poplatok 30 eur, ak si bude klient riešiť úver s názvom Čokoľvek v sume viac ako 12 tisíc eur, zaplatí za jeho vybavenie už 300 eur. Vo veľa prípadoch banky často poplatok odpúšťajú, ak majú v tom období nejakú akciu, prípadne kampaň práve na úvery.
Aj vybavenie znaleckého posudku pri nehnuteľnosti bude drahší.
Po novom v Tatra banke bude stáť 150 eur, pričom donedávna bol o 50 eur lacnejší.

 

Prehľad poplatkov bánk (zdroj denník SME)

Tatra banka
vklad hotovosti na pobočke zdražie z 1,50 na 3 eurá,
výber hotovosti na pobočke z 3 na 4 eurá,
SMS notifikácie vyjdú 1 euro mesačne,
ohodnotenie nehnuteľnosti zdražie zo 100 na 150 eur.

SLSP
za vklad hotovosti na účet predtým klienti neplatili nič, od januára zaplatia 0,50 eura,
banka zavádza poplatky za poskytnutie spotrebného úveru.

ČSOB
ruší Image kartu, teda možnosť mať vlastný obrázok na karte,
zasielanie výpisov poštou zdražie z 1 na 1,50 eura,
zdražie aj spracovanie euromincí pri vklade na účet a výbere z účtu v rámci jedného dňa nad sto kusov mincí, klient namiesto 2 percent (najmenej 1 euro) zaplatí 3 percentá zo sumy (najmenej 3 eurá),
drahšie bude aj rozmieňanie alebo výmena hotovosti v eurách nad 20 kusov, po novom budú klienti platiť 3 percentá zo sumy (najmenej 3 eurá) a nie 2 percentá ako doteraz,
priplatia si aj klienti za zmenu zmluvných podmienok v prípade úveru na bývanie a úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou, namiesto 150 eur to bude 180 eur.

UniCredit bank
od februára spoplatí SMS kľúče na prihlásenie a podpisovanie transakcií online 0,05 eurami,
za notifikácie transakcií s debetnými kartami si bude pýtať 0,05 eura, predtým nepýtala nič.

OTP banka
od februára pribudol poplatok za úhradu na základe trvalého príkazu zadaného online vo výške 0,15 eura,
výber hotovosti na pobočke do 10-tisíc eur zdražie z 2 na 3 eurá,
spracovanie hotovosti v cudzej mene nad 500 kusov vyjde 10 eur za každých začatých 500 kusov