Od januára 2019 môžete zverejniť svoju mzdu, postihy už nehrozia

ZEMPLÍN – Od začiatku budúceho roka už nebudú môcť zamestnávatelia postihovať zamestnancov, ak prezradia výšku vlastnej mzdy.Napriek tomu, že povinnosť mlčanlivosti o svojej mzde dávajú mnohí zamestnávatelia do pracovných zmlúv a pracovných poriadkov, bude toto ustanovenie v dohodnutých zmluvách od nového roka neplatné.
Na zmenu, ktorá vyplýva z novely Zákonníka práce, poukázala Konfederácia odborových zväzov (KOZ).
Zamestnávatelia by už podľa odborárov nemali mať možnosť vynútiť si mlčanlivosť zamestnanca o jeho mzde ako podmienku v pracovnej zmluve.

Proti zneužívaniu občanov z tretích krajín
Túto zmenu navrhla KOZ v kontexte úpravy zamestnávania občanov tretích štátov s cieľom zabránenia sociálnemu dumpingu.
„Navrhovaná zmena v Zákonníku práce je opatrením, ktoré môže prispieť k zabráneniu zneužívania príchodu občanov tzv. tretích krajín na slovenský pracovný trh z dôvodu sociálneho dumpingu, najmä v mzdovej oblasti,“ ozrejmila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.
KOZ sa myšlienkou slobodne hovoriť o vlastnej mzde inšpirovala od občianskeho združenia Pracujúca chudoba. Odstrániť by sa tým podľa Uhlerovej mala jedna z bariér, ktoré obmedzujú možný tlak na zvyšovanie miezd.

Rôzne platy na rovnakej pozícii
„Mnohé firmy, buď cez pracovnú zmluvu alebo cez pracovný poriadok, zakazujú svojim zamestnancom hovoriť otvorene s kolegami alebo so svojimi blízkymi o svojej mzde, a to vytvára prostredie, kde na jednej pracovnej pozícii s rovnakými požiadavkami, s rovnakou kvalifikáciou môžu pracovať ľudia, ktorí sú ohodnocovaní rôzne,“ dodala.

Ilustračné foto: Od januára 2019 vás nebude môcť postihovať zamestnávateľ, ak prezradíte výšky vašej poberanej mzdy.

Opatrenie vnímajú pozitívne aj odborári na podnikovej úrovni. Socioekonomický analytik Ján Košč z OZ KOVO potvrdil, že sa v praxi stretávajú s prípadmi, keď novonastúpení zamestnanci dostávajú vyššie mzdy ako doterajší zamestnanci.
„Nie je to preto, že by boli lepší alebo výkonnejší, ale preto, že je momentálne nedostatok uchádzačov o zamestnanie. Takéto odmeňovanie je ale nespravodlivé, diskriminačné a aj protizákonné. Ide o relatívne malú zmenu, no nám pomôže tieto praktiky odhaľovať a odstraňovať,“ skonštatoval.