Oceliareň v Strážskom kúpili Maďari

STRÁŽSKE – Pre skrachovanú oceliareň Slovakia Steel Mills (SSM) svitla ďalšia nádej – má nového majiteľa. V medzinárodnom tendri ju kúpil maďarský výrobca ocele ÓAM Ózdi Acélművek, ktorý patrí do portfólia nemeckej skupiny Max Aicher.
Maďarská spoločnosť sa rovnako ako SSM zameriava na výrobu betonárskej ocele zo šrotu. Zamestnáva približne štyristo ľudí a jej ročná kapacita je 360-tisíc ton ocele. ÓAM Ózdi Acélművek sídli v blízkosti hraníc so Slovenskom a od samotnej oceliarne v Strážskom je vzdialená približne dvesto kilometrov.


Koľko skupina Max Aicher za SSM zaplatila, a aké plány s fabrikou má firma nekonkretizovala. „Aktuálne diskutujeme o rôznych možnostiach, ktoré budú následne analyzované. To, samozrejme, zaberie určitý čas. Dovtedy nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie,“ uviedol zástupca spoločnosti v oficiálnom stanovisku.

Skupina pôsobí v 18 krajinách, kde zamestnáva štyritisíc pracovníkov. Jej ročné tržby sa pohybujú na úrovni jednej miliardy eur. Okrem hutníctva je aktívna aj v stavebníctve, turizme, realitách a odpadoch.

Max Aicher už na Slovensku pôsobí cez svoju leopoldovskú dcéru Max Aicher Slovakia, ktorá sa zaoberá zberom odpadu zo železných kovov. Odoberá napríklad kovový odpad z fabrík Schaeffler v Kysuckom Novom Meste a v Skalici.
Práve kovový odpad bude v prípade obnovenia výroby v Strážskom kľúčový, keďže je to základná surovina pre produkciu stavebnej ocele, ktorá bola nosným produktom fabriky.