Nové zástavky MHD sú nebezpečné pre letiacich vtákov

HUMENNÉ – Keď v uplynulých dňoch začali v meste s rekonštrukciou, presnejšie s výmenou autobusových zastávok za nové a moderné, mnoho domácich pochvalne ocenilo túto skutočnosť.

Všetko sa zdalo byť fajn, aj keď dopátrať sa na oficiálnom webe meste Humenné po konkrétnych informáciách o celkových nákladoch na túto investíciu, nebolo možné. Prešlo niekoľko dní od inštalovania novej zastávky na ulici Sokolovskej a prišlo aj prvé nepríjemné prekvapenie – v podobe mŕtveho drozda na zemi. Bolo zrejmé, že drozd sa zabil nárazom do skla.
Ako nás informovala obyvateľka zo susednej bytovky, toto bol už v poradí tretí prípad „samovraždy“ letiaceho vtáka, ktorý včas nezaregistroval, že pred ním sa nachádza veľký blok priehľadného skla.

Možno si niekto povie, s tým sa asi nedá nič robiť a čo tam po nejakých zabitých drozdoch. Pravdou však je opak. Určite sa tomu dalo predísť, lebo takéto prípady, nie sú v súvislosti s novými typmi autobusových zastávok výnimkou. Stačí na veľké plochy skla natiahnuť fólie (viď foto), ktoré vtáky rozoznajú a budú pre nich znamením, že priestorom nepreletia.

V slovenských médiách sa objavila informácia o mladej Košičanke, ktorá umiestňovaním samolepiek na autobusových zastávkach pomáha chrániť vtáky pre nárazom do skla. Jej nálepky majú praktický aj edukatívny rozmer a jej iniciatíva je inšpirujúca.
Problematika skla, nebezpečenstva pre vtáky a jeho riešenia je však zložitejšia ako by sa mohlo zdať.

Podľa ornitológa Radovana Jambora sú sklené plochy jedným z rizík, ktoré ohrozujú mestské vtáctvo. „Pri preletoch medzi vegetáciou či k hniezdu tieto plochy vtáky nevidia, často sa im zrkadlia a narážajú do nich. Ročne takto nachádzame desiatky a miestami aj stovky uhynutých vtákov, a to nielen vo väčších mestách,“ povedal Jambor.

 

V krátkej dobe sa chystáme o tomto nebezpečenstve pre letiacich vtákov, ktoré prichádzajú o život, napísať aj zástupcom humenskej radnice. Aká bude (a či vôbec nejaká bude) reakcia, o tom vás budeme na našom webe informovať.

Autor: Joz
Foto: Ond