Nevadí vám, že sme na posmech a hanbu našim deťom? Že sme na posmech Čechom, Nemcom, Rakúšanom, Poliakom…?

S dosť veľkým prekvapením som zaregistroval reakcie niektorých účastníkov diskusií pod mojimi príspevkami, v ktorých kritizujem plagiátorstvo vysokých ústavných činiteľov, vrátane p. Matoviča.

Moje prekvapenie je založené na, pre mňa nepochopiteľnej, relativizácii základných hodnôt, ktorými by sa mala riadiť naša spoločnosť. Medzi ne patrí aj čestnosť a poctivosť. O to viac, keď tieto hodnoty deklarujem verejne, odvolávam sa na ne a na ich základe vyzývam svojich politických súperov, ktorí ich porušujú, na vyvodenie dôsledkov.

Niektorí diskutéri, či už zámerne, alebo nevedomky, alebo z hlúposti, zaslepenosti, ignorujú a miešajú nespojiteľné. To nespojiteľné je, že kritika súčasných plagiátorov napomáha a ospravedlňuje zlodejstvá a nepoctivosť predchádzajúcej vlády, vlád. Takéto prepojenie môže vidieť len mimoriadne simplicitná, až infantilná myseľ.

Takéto prepojenie neexistuje!!! Je to podobný nezmysel, ako keby vás niekto obvinil, že kritikou komunistov ospravedlňujete fašistov, ktorí pred nimi vládli – napr. NDR. Nie priatelia. Ide o dve nezávislé, autonómne kritiky.

Kritizujem a kritizoval som zlodejstvá a nepoctivosť Mečiarových, Dzurindových a Ficových vlád. A budem kritizovať aj nepoctivosť súčasných vládnych a parlamentných predstaviteľov. To, čo robia niektorí z vás totiž nie je volaním po obhajobe protikorupčnej vlády. Takú podporím. Vy ale relativizujete už aj tak zdevastovanú morálku v tomto štáte, ukazujete našim deťom, že v mene vyššieho cieľa je možné ospravedlniť aj zlodejstvo, resp. nepoctivosť. Takéto myslenie je ale podobne zvrátené, ako myslieť si, že vreckový zlodej bude bojovať proti väčším zlodejstvám. Nie priatelia, vreckový zlodej, keď sa mu naskytne príležitosť, sa pridá k väčším zlodejom. Možno sa pýtate – prečo? Odpoveď je jednoduchá. Lebo je zlodej!

Navyše, máme tu absolútne transparentný a ukážkový príklad až fatálneho ignorantstva morálky, pravdy a poctivosti. Včera vyzývať plagiátora na odstúpenie a dnes, sám plagiátor sa tváriť, že je všetko v poriadku? Jasnejšie prepojenie nepoctivosti, oportunizmu a relativizácie morálky nenájdete!

Nevadí vám, že sme na posmech a hanbu našim deťom? Že sme na posmech Čechom, Nemcom, Rakúšanom, Poliakom…?

Vo svojej provinčnej obmedzenosti a fanatizme ospravedlníte čokoľvek len pre to, lebo morálne pokleslý chce zatvárať zlodejov? Aj ja som za zatváranie zlodejov. Ale nebudem si relativizovať hodnoty a svedomie tým, že podporím flagrantných plagiátorov, ktorí si zo svojho zlyhania absolútne nič nerobia a dávajú to ostentatívne a opojení mocou až arogantne najavo celému svetu!

To ste sa už naozaj zbláznili a stratili zmysel pre poctivosť, spravodlivosť?

Viete, čo je pre mňa, konzervatívneho katolíka, na tom veľmi zarážajúce? Že tí, ktorí trestuhodne devalvujú naše základné hodnoty – poctivosť, zmysel pre zodpovednosť, majú medzi sebou kresťanských a konzervatívnych politikov, ktorí mlčia! Svojim mlčaním legitimizujú ďalšiu relativizáciu a devalváciu týchto základných hodnôt. Áno, som za to, aby zlodeji išli do basy. Ale v prvom rade – som za to, aby tí, ktorí ich chcú zatvárať, vyvodili dôsledky za svoje predchádzajúce zlyhania a prejavili ľútosť!
A pokiaľ moji kresťanskí priatelia v koalícii budú mlčať, budem aspoň ja kričať, aby som aspoň tak ukázal, že morálka a poctivosť pre kresťanov a konzervatívcov nie sú prázdne pojmy.

RNDr. Ján Baránek
analytik Polis Slovakia


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.