Najúspešnejším športovcom kraja sa stal horolezec Peter Hámor

PREŠOV – Titul najúspešnejšieho športovca Prešovského samosprávneho kraja za rok 2017 získal horolezec Peter Hámor. Popradský himalájista sa na vrchol ankety posunul ako prvý Slovák, ktorý zdolal všetky osemtisícovky a vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Už 15. ročník slávnostného vyhlásenia najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2017 sa konalo 7. marca v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

Odborná komisia zložená z aktívnych novinárov regiónu i zástupcov Krajského športového centra v Prešove na základe výsledkov za rok 2017 určila desať najúspešnejších športovcov PSK – jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri v mládežníckej kategórii. Ocenení boli aj najúspešnejší študenti stredných škôl, najúspešnejšia stredná škola, znevýhodnený športovec, víťaz internetového hlasovania a udelená bola aj Cena predsedu PSK.
„Uplynulý rok priniesol veľa mimoriadnych športových výsledkov, ktoré si veľmi vážime. Všetky vypovedajú o tom, že Prešovský kraj žije športom, má svojich ambasádorov, ktorí šíria dobré meno regiónu a inšpirujú ostatných svojím osobným príkladom. Športovci môžu byť pre nás vzorom nielen za impozantné výkony, ale aj za to, čo všetko športu odovzdávajú,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Peter Hámor sa v histórii ankety o najúspešnejšieho športovca PSK svojimi výkonmi viackrát dostal do najlepšej desiatky poradia. Najcennejšiu priečku mu teraz vynieslo dobytie 8 167 metrov vysokej Dhaulárgirí. Vystúpením na ňu sa stal prvým Slovákom a 36- tym človekom na svete, ktorý zdolal všetkých 14 osemtisícoviek. Skompletizovaním tzv. Koruny Himalájí sa popradský horolezec zaradil medzi top športovcov Slovenska oceneným navyše Krištáľovým krídlom v kategórii Šport.

V desiatke najlepších športovcov kraja skončili minuloroční držitelia titulu, vodnoslalomári Ladislav a Peter Škantárovci, úradujúci olympijskí víťazi z brazílskeho Rio de Janeiro, ktorí si do svojej zbierky vlani pridali striebro a bronz z majstrovstiev sveta. Svoje pozície z vlaňajška si obhájili aj kicboxer Marek Karlík z KC Panter Prešov, zlatý seniorský medailista z majstrovstiev sveta v Budapešti a Jana Vašková z Klubu silového trojboja a kulturistiky Matej Bardejov, ktorá patrí medzi najsilnejšie ženy sveta. Medzi najlepších športovcov bez určenia poradia sa zaradili účastník tohtoročných olympijských hier v Pchjongčchangu, člen strieborného tímu na MS v alpskom lyžovaní, lyžiar Matej Falat zo SAK Drienica Lysá, slovenský reprezentant v nohejbale Lukáš Gabák zo ŠK Laborec Humenné a karatistka Lucia Langošová z Karate klub Junior Prešov, ktorá vlani získala hneď dva tituly majsterky Európy. Svoje zastúpenie v prvej desiatke majú aj kulturisti z KŠK Stará Ľubovňa, konkrétne strieborný medailista z majstrovstiev sveta Tomáš Smrek a tradične i hádzanári Tatrana Prešov, ktorých v tomto ročníku reprezentuje Lukáš Urban. Kategóriu najlepších jednotlivcov kraja uzatvára ďalší účastníkov nedávnych zimných olympijských hier lyžiar Andreas Žampa zo Žampa Ski Club Vysoké Tatry, ktorý sa podobne ako Matej Falat zaslúžil o zisk strieborných medailí miešaného družstva zjazdárov na MS vo švajčiarskom St. Moritzi.

Najúspešnejším športovým kolektívom dospelých sa opäť stali prešovskí hádzanári. Ich hegemónia pritom trvá nepretržite už od roku 2005. Slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov si v minulom roku pripísal očakávané tituly na domácich palubovkách – ligu vyhral trinásty raz, 11-ty v rade a v Slovenskom pohári triumfoval 21. krát. Striebornú priečku si vybojovali futbalistky Partizán Bardejov, ktoré sa vlani tešili z historického, premiérového titulu majstra Slovenska. Pozíciu tretieho najúspešnejšieho športového kolektívu obsadili volejbalistky tímu VK Eperia Prešov, bronzového medailistu v extraligovej súťaži.

Hádzanársky klub Tatran Prešov dominuje hodnoteniu aj medzi kolektívmi mládeže. Postarali sa o to predovšetkým mladší dorastenci klubu, ktorí sa v uplynulej sezóne stali majstrami Slovenska. Druhú priečku obsadili hádzanárky zo Školského športového klubu pri Strednej lesníckej škole v Prešove a tretie miesto patrí mladým atlétom z atletického oddielu MŠK Vranov nad Topľou.

Krajská samospráva ocenila aj úspechy stredoškolákov. Najúspešnejšou študentkou stredných škôl za rok 2017 sa stala Mia Tarcalová z Hotelovej akadémie v Prešove. Členka klubu PBA Prešov je reprezentantkou SR v bedmintone a zároveň posilou Juniorského olympijského tímu. Najúspešnejším stredoškolákom sa stal silový trojbojár a držiteľ viacerých siláckych svetových rekordov Ján Velgos. Študent 2. ročníka Hotelovej akadémie Jána Andraščíka Bardejova a člen KSTaK Matej Bardejov si obhájil svoj minuloročný post v ankete kraja vďaka tretiemu zisku titulu majstra sveta i Európy dorastencov a juniorov a titulu najsilnejšieho dorastenca na svete.

Ako najlepšia stredná škola bolo vyhodnotené Gymnázium Kukučínova v Poprade, ktoré v minulom roku získalo aj čestné uznanie predsedu Slovenského olympijského výboru za športovú činnosť. Cenu pre zdravotne znevýhodneného športovca si prevzal popradský cyklista Adrián Babič, ktorý sa v minulom roku stal držiteľom kompletnej zbierky medailí z letnej deaflympiády v tureckom Samsune. Cena predsedu PSK sa spravidla udeľuje za mimoriadne úspechy alebo pri významných jubileách. V tomto roku ju Milan Majerský udelil Zápasníckemu klubu Vihorlat zo Sniny, ktorý počas svojej 60-ročnej existencie vychoval desiatky úspešných zápasníkov, reprezentantov Československa a Slovenska na vrcholných domácich i medzinárodných turnajoch.

Aktuálny ročník ankety priniesol aj víťaza internetového hlasovania. Zo 43 nominovaných jednotlivcov, ôsmich kolektívov dospelých a rovnakého počtu mládežníckych kolektívov vybrala verejnosť karatistku Luciu Langošovú, ktorá sa svojimi výkonmi prebojoval aj do najlepšej desiatky najúspešnejších športovcov PSK za rok 2017. Z počtu 11 150 odovzdaných on-line hlasov získala 27 percent všetkých hlasov a predbehla v ňom klub, ktorý reprezentuje – Karate klub Junior Prešov, ale aj tretieho v poradí – kickboxera Vladimíra Babinčáka z Humenného.

Medzi najúspešnejších športovcov v 15- ročnej histórii ankety patria olympionici Ladislav a Peter Škantárovci (2016), volejbalista Martin Sopko (2015), kapitán VK Mirad PU, olympionik Adam Žampa (2014), hádzanári Dajnis Kristopans (2012 a 2013) Radoslav Antl (2011) a Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009 a 2010), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002).
Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a v roku 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK