Ľudstvo by ani dnes nemalo zabúdať ďakovať včelám medonosným

Väčšina z nás má v obľube med alebo iný včelí produkt, ale máme predstavu o tom, čo sa za tým všetko skrýva? Čo vieme o včele medonosnej a včelstvách? Včela medonosná produkuje med a má žihadlo, to sme už asi viacerí na vlastnej koži pocítili. Lenže okrem tohto, sú aj ďalšie zaujímavosti a fakty o tomto úžasnom hmyze, ktorému máme byť prečo ako ľudstvo vďační.

Včelu medonosnú zaraďujeme k sociálnemu hmyzu, pretože žije v spoločenskom zoskupení ktoré nazývame včelstvo. Vzájomná činnosť jedincov vo včelstve je harmonicky zosúladená tak, že sú navzájom vo funkčnom spojení. Jednotlivé zložky včelstva závisia na sebe tak, že jedna bez druhej nemôžu jestvovať, prípadne neplnia svoju funkciu. Ani jeden člen včelstva nemôže trvalo oddelene existovať.

O včele medonosnej a včelstve

Vďaka včelám máme čo jesť, pretože opeľujú rastliny (poľnohospodárstvo, ovocie, zelenina, byliny, rastliny, stromy) a máme z nich rôzne včelie produkty (viď nižšie). Včely žijú spoločne v úli, ktorý má 50 – 100 tisíc včiel., V úli žijú robotnice (včely), kráľovná včelstva (matka) a trúdy. Telo včely medonosnej sa skladá z hlavy, hrude a zadočku (bruška). Včely majú tri páry nôh a dva páry krídiel. Včely robotnice sú typické tým, že majú žihadlo, ktorým sa v prípade potreby bránia. Po vpichnutí žihadla sa uvoľní jed, ale včela potom umiera. Včelstvo sa pred zimou kŕmi špeciálnym cukornatým roztokom, aby prežilo zimu čo najviac jedincov.
Čo je vlastne včelstvo? Včelstvo je dokonalá harmónia spoločenstva, v ktorom má každý svoju úlohu a nikto sa neulieva…

V úli nežijú iba včely, ktoré vyrábajú med, sú tam aj ďalšie dôležité  súčasti organizmu, bez ktorých by úľ a teda celé včelstvo nefungovalo.

Kráľovná (matka) dorastá do veľkosti vyše 2 centimetre. Kráľovná sa vyvíja vo väčšej bunke, ako včely-robotnice, preto dorastá do väčších rozmerov, má aj špeciálnu stravu, vďaka ktorej sa jej vyvinú orgány pre reprodukciu. Kráľovná alebo matka sa pári iba jedenkrát za život s viacerými trúdmi, ale potom kladie až 3 roky z jedného oplodnenia. Každé vajíčko ukladá do samostatnej bunky, kde sa potom včely vyvíjajú. Z neoplodnených vajíčok sa liahnu trúdy a z oplodnených vajíčok sú robotnice (včely). Kráľovná sa môže dožiť až 6 rokov.

Trúdy dorastajú do 2 centimetrov. Trúdy nemajú žihadlo, ale zato majú veľké oči. Trúdy sa podobne ako kráľovná pária iba jedenkrát za život, po párení uhynú. Všetkých trúdov ešte pred zimou robotnice z úľa vyženú. Trúdy sa dožívajú približne mesiac.

Robotnice dorastajú do veľkosti okolo 1,5 centimetra. Robotnice majú žihadlo, ktorým sa vedia účinne brániť. Robotnice tvoria najväčšiu časť úľa, každá má svoje miesto a každá včela v úli robí svoju prácu, aby úľ spoločnými silami dobre fungoval.

Čo všetko produkujú včely medonosné?

Včelí med – pravý med je liečivým „pomocníkom“, pretože obsahuje vitamíny, minerály a ďalšie účinné látky, vďaka ktorým si viete zlepšiť imunitný systém, trávenie, srdce cievy a tiež aj nervový systém.

Propolis – tento produkt včiel nie je až tak populárny ako med, ale je tiež liečivý. Propolis má hustú konzistenciu, podobne ako živica, ktorú včely používajú na uzatvorenie dier a otvorov v úli. Propolis má na ľudský organizmus antiseptické, antibiotické účinky, lieči pokožku, srdce a aj cievy. Propolis možno zakúpiť v rôznych formách (prášok, masť, surový propolis).

Materská kašička – táto bledá kašovitá hmota je tiež výživnou potravou pre mladé včelstvo. Tento produkt je silným v boji proti zápalom, voľným radikálom, starobe, vysileniu tela, alebo proti civilizačným ochoreniam. Vďaka tomuto produktu omladnete a budete sa cítiť oveľa lepšie.

Peľ – včely zbierajú peľ z rastlinky a potom z nej vytvárajú väčšiu guličku, ktorá v úli zreje a kvasí. Včelím peľom sú kŕmené mladé včely, pretože je to pre nich plnohodnotná potravina. Včelí peľ je pre človeka zdravý, pokiaľ naň človek nemá alergiu. Dokáže zlepšiť zdravie pečeni, krvotvorby, nervového systému, pokožky alebo srdcovocievneho systému.

Je včelí jed nebezpečný?

Pichnutie včelou nie je nič príjemné a asi mnohí z nás to už zažili. Prečo vlastne bolí včelie bodnutie a čo je vlastne včelí jed?
Včelí jed je vlastne histamín (alergická látka), ktorá po vpichu spôsobuje nepríjemnú bolesť či pálenie. Na túto látku sú mnohí ľudia aj alergickí a vpichnutie jedu do organizmu, môže u niektorých ľudí spôsobiť až smrť.
U ľudí, ktorí nie sú alergickí na včelí jed, spôsobuje toto vpichnutie iba alergickú reakciu na pokožke, svrbenie, pálenie a začervenanie. Včela po bodnutí prichádza o žihadlo spolu s jedovým vačkom a potom uhynie. Včelí jed je jedom, ale napriek tomu sa používa aj ako liek na mnohé ochorenia, týkajúcich sa svalstva a kĺbov. Ak sa u vás po vpichnutí včelou prejaví nevoľnosť, dýchavičnosť, zvracanie, hnačka alebo iný problém, tak radšej okamžite navštívte lekára. Ak nemáte alergickú reakciu vážneho charakteru, tak po pichnutí včelou môžete dané miesto natrieť nejakým krémom, ktorý je na pobodanie určený.)

Zaujímavosti o včelách

  • Včely dýchajú vzdušnicami, ktoré majú v zadnej časti tela (na zadku)
  • Keď kráľovná (matka včelstva) dokončí svoju reprodukciu, tak odchádza z úľa a prenecháva nasledovníčke včelstvo a úľ, niekedy sa stará kráľovná s časťou včelstva rozhodne starý úľ opustiť a včelstvo sa rozdelí. Volá sa rojenie včiel
  • Počas letných mesiacov sa v úli nachádza 80– 100 tisíc včiel
  • Najčastejšie ochorenie včelstva je Varroáza – roztočovitá nákaza, ktorá ničí včelie plody
  • Kráľovná je schopná naklásť za deň 1 300–1 500 vajíčok
  • Najväčším včelím nepriateľom sú sršne, ktoré na včely útočia, keď majú nedostatok potravy pre kŕmenie vlastných lariev
  • Robotnica včely medonosnej žije v priemere len viac ako 40 dní – za ten čas stihne priletieť na najmenej tisíc rôznych svetov a vyprodukuje približne 1 lyžičku medu. Pre nás-ľudí to je len jedna lyžička medu a pre včelu je to celý jej život.
  • Včela medonosná je najrozšírenejší druh včiel v našich končinách. Žije na zemi viac ako 80 miliónov rokov.
    Krídlami kmitá včela poriadne rýchlo. Za jednu sekundu zatrepoce krídelkami 180-krát. Za minútu je to 11 400 kmitov.
  • Včely pracujú približne od štvrtej rána do piatej poobede.
  • Včely sa orientujú podľa slnka a svetla
  • Nález archeológov v Egypte dokazuje, že med je potravina s neobmedzenou trvanlivosťou. Našli tam totiž tisícky rokov starý med, ktorý bol jedlý.
  • Pokiaľ z úľa ukradnete kráľovnú, do pätnástich minút o tom bude vedieť celý úľ.
  • Včela za celý svoj život nazbiera približne deväť gramov medu. To je polovica čajovej lyžičky.
  • Po opelení kvety strácajú vôňu. Jeden kvet jablone pritom obsahuje okolo 100-tisíc peľových zŕn a jedna jahňada liesky má 6 miliónov peľových zŕn.
  • Kráľovná je jediná samička v úli, ktorá má vyvinuté pohlavné ústrojenstvo.
  • Keď sa pôvodný domov kráľovnej chystá prebrať nová, včely si sadnú na najbližšiu vetvu a čakajú. Potom si hľadajú ďalšie vhodné obydlie. To môže trvať aj niekoľko dní.
  • Pri rojení môžu včely vyzerať nebezpečne, no nebodajú.
  • Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, včelím tancom, vôňou niekoľkých typov feromónov a zvukmi.
  • Ak by ste napadli úľ včiel na Slovensku, vyštartuje po vás niečo vyše 30 včiel. U afrických zabijáckych včiel by vás však okamžite začalo naháňať 10 tisíc žihadiel.
  • Včela počas svojho života prechádza cez rôzne profesie. Patrí medzi ne opatrovateľka, spracovateľka nektáru, upratovačka, budovateľka plástov, strážkyňa úľa a lietavka, ktorá prináša do úľa peľ a nektár.
  • Včelí život trvá približne 35-40 dní. Najväčším nepriateľom včiel je sršeň. Ak nemá dostatok potravy, útočí na ne.
  • Včely nikdy nespia, no zvyknú si občas oddýchnuť v prázdnej voskovej bunke plástu.
  • Počasie ovplyvňuje náladu včiel. Najlepšie sa im napríklad pracuje v dopoludňajších hodinách.
  • Kráľovná sa pári so šiestimi až desiatimi trúdmi. So spermiami uloženými v semennom vačku vystačí klásť oplodnené vajíčka aj niekoľko rokov.
  • Austrálsky vedec Adrian Dyer zistil, že včely dokážu rozoznávať ľudské tváre.
  • Na vyprodukovanie jedného poháru medu musia včely preletieť vzdialenosť, ktorá je približne taká dlhá, akoby ste chceli prejsť trikrát kolo Zeme.
  • Vďaka ich schopnosti opeľovať úžitkové plodiny je včela tretím najužitočnejším hospodárskym zvieraťom/živočíchom v Európe.
  • V úli žije na vrchole sezóny 50 až 60 tisíc jedincov.
  • Na jednom kilograme medu pracuje 6 až 10 tisíc včiel.
  • Včely sa vedia dobre orientovať podľa slnka, a to aj vtedy, keď je vonku pod mrakom. Spoľahlivo nájdu zdroj nektáru a peľu až do vzdialenosti päť kilometrov.
  • Na tykadlách majú včely umiestnené receptory pre hmat, čuch, vnímanie vlhkosti vzduchu a teploty.
  • Ak vás pichne včela, musíte z daného miesta odísť. Ostatné včely cítia žihadlo a preto by sa na vás mohli vrhnúť tiež.
  • Pri vyťahovaní žihadla dávajte pozor na to, aby ste nestlačili jedovatý vačok, čím by ste si do tela zaniesli jed. Skúste ho zoškrabnúť nožíkom alebo nechtom.
  • Včely sú citlivé na čistotu prírody vo svojom okolí. Stačí jedno nevhodné chemické ošetrenie poľnohospodárskych plodín alebo ovocných porastov v období ich kvetu a včelstvá hromadne hynú na otravu jedovatými pesticídmi.