Komora učiteľov podala na Generálnu prokuratúru podnet na mesto Humenné

HUMENNÉ – V pondelok podala Slovenská komora učiteľov (SKU) na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na mesto Humenné, ktoré je zriaďovateľom základnej umeleckej školy, materských, základných škôl, aj CVČ Dúha.

Prečo bez výberového konania?
Hlavným dôvodom je podľa prezidenta SKU Vladimíra Crmomana skutočnosť, že predstavitelia mesta obchádzajú zákony a porušujú ich v súvislosti s vyhlásením výberového konania na riaditeľov škôl. Ako uviedol v pondelok, takýto stav má v Humennom trvať od roku 2013.
„Mesto namiesto toho, aby vyhlásilo podľa zákona výberové konanie, len poverí na pol roka riaditeľa školy. Tým je narušená demokracia pri voľbe riaditeľa, pretože je obídená rada školy, ktorá má právo po výberovom konaní vybrať kandidáta,“ povedal Crmoman.
Podotkol, že o všetkom rozhoduje len mesto. „Je to nelogické. Prečo nemá mať riaditeľ funkčné obdobie, istotu, že tam bude ďalej,“ opýtal sa prezident SKU.

Ilustračné foto: Centrum voľného času Dúha v Humennom

SKU potvrdila, že k výberovému konaniu došlo v Humennom na dvoch školách po tom, ako na tento problém poukázali médiá, ale aj Štátna školská inšpekcia.
Na ďalších školách v septembri však tento stav podľa Crmomana pokračoval ďalej.

„Myslíme si, že pred zákonom majú byť všetci zriaďovatelia rovní. Je to slovenský unikát. Nikde inde sa nestalo, aby sa takto opakovane obchádzal zákon,“
vysvetlil. Podľa neho je poverovanie výnimočná vec. Ako príklad uviedol chorobu riaditeľa.


Spolupráca s nadáciou Zastavme korupciu

„Žiadame, aby prokurátor preskúmal zákonnosť týchto poverení a aby vykonal nariadiť opatrenia na odstránenie zistených porušení,“ povedala viceprezidentka SKU Soňa Puterková. Crmoman dodal, že podnet podávajú v prípade miestnej základnej umeleckej školy. Podľa neho v posledných rokoch tu mesto nevypísalo riadny konkurz na riaditeľa školy a v súčasnosti je tam poverený riaditeľ už deviatykrát.

SKU zisťovala, na akých školách v Humennom ešte dochádza k takémuto porušovaniu. „Najmasívnejšie je to v Centre voľného času, kde podľa našich informácií by mal byť riaditeľ poverený už 11-krát od roku 2013. V tomto čase sú poverení aj ďalší traja riaditelia v materských školách v meste,“ uzavrel Crmoman.
SKU podala podnet na GP SR v spolupráci s nadáciou Zastavme korupciu.


Zástupcovia humenskej samosprávy v stanovisku, ktoré adresovali TASR, uvádzajú
, že tvrdenie Crmomana o tom, že mesto za posledné štyri roky nevykonalo žiadne výberové konanie je „úplne klamstvo“.

„Za rok 2017 a 2018 mesto Humenné vypísalo na riaditeľov materských a základných škôl sedem výberových konaní, z ktorých vzišli novozvolení riaditelia. Nadácia Zastavme korupciu sa stala významnou súčasťou antikampane, ktorá sa v posledných týždňoch rozpútala proti mestu Humenné a jeho vedeniu,“ píše sa v stanovisku.
Predstavitelia radnice napísali, že ak mali učitelia problém s niektorými riešeniami v oblasti vzdelávania v Humennom, mohli po voľbách osloviť nových predstaviteľov mesta a diskutovať o tom.
„Podanie päť dní pred voľbami nie je nič iné ako volebná antikampaň,“ uvádza sa v stanovisku.

(red)