Novovysadenú aleju pri Laborci niekto znova poškodil!

MICHALOVCE – Pri rieke Laborec vysadili novú aleju. Domáci nadšenci prírody tak pokračujú v aktivitách, ktoré nanovo začali v minulom roku.
„Na brehu Laborca v blízkosti Ulice Andreja Sládkoviča pribudla ďalšia javorovo-dubová aleja a ďalšie stromy boli vysadené na Ulici J. Murgaša. Aleja bola vysádzaná na jar, no keďže leto bolo veľmi suché a nepršalo, výsadba sme zopakovali na jeseň a vyschnuté sadenice doplnili novými,“ informuje Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat s dodatkom, že zároveň obnovili drevené opory pri stromčekoch, ktoré niekto zničil počas leta.

Zuzana Argalášová z občianskeho združenia (OZ) Telekia informovala, aj po tejto výsadbe však hneď na druhý deň drevené opory, ktoré boli pri sadeniciach, zmizli. „Sme z toho všetci sklamaní a ani nevieme, či má znova, po tretí raz, zmysel ich tam osadiť,“ skonštatovala.

Každá plocha v meste pokrytá kríkmi alebo stromami má podľa správy nenahraditeľný význam. „Vedecky je dokázané, že vhodná zeleň dokáže o niekoľko stupňov znížiť teplotu. Prioritne ide o stromy a kríky vysadené vo väčších parkoch či usporiadané v stromoradiach,“ uvádza sa na stránke.

Podujatie v rámci projektu Zasaď v meste svoj strom realizovalo OZ Telekia v spolupráci so Správou CHKO Vihorlat. Lokalitu vybrali s pomocou miestnej samosprávy, ktorá taktiež projekt podporila.

Podobnú akciu realizovali pri Laborci aj pred tromi rokmi. Na nábreží vtedy vysadili 50 drevín. Nezostalo z nich však nič. Vlani túto činnosť tieto organizácie obnovili, keď na Nábreží J. M. Hurbana pozdĺž cesty pri oddychovom chodníku pribudlo 20 stromov.