Mesto VRANOV NAD TOPĽOU

Pôvodom starobylé zemplínske mesto Vranov nad Topľou, leží vo východnej časti Slovenska, v oblasti horného Zemplína. Administratívne patrí do Prešovského samosprávneho kraja a je administratívnym a hospodárskym centrom okresu s rozvinutými službami a sociálnym, spoločensko-kultúrnym a rekreačným zázemím. Väčšia časť mesta sa rozprestiera na rovine v povodí rieky Topľa.
Hlavným odvetvím priemyslu je drevársky a textilný priemysel. Okrem nich je zastúpený strojársky priemysel, stavebníctvo a stavebná výroba, výroba plastov a potravinársky priemysel.


Historickou dominantou mesta je neskorogotický rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie. Hrad Čičava, týčiaci sa neďaleko mesta, pripomína niekdajšiu príslušnosť mesta k hradnému panstvu Čičava.
Dobré podmienky na rekreáciu a oddych nie len pre obyvateľov mesta a regiónu, ale aj návštevníkov z iných krajín, poskytuje rekreačná oblasť priehradnej nádrže Domaša a Slanské vrchy.
Pri prevažne zalesnených vyše 40 km dlhých brehoch Domaše sa nachádzajú rekreačné strediská aj malebné zákutia vhodné pre rybolov, hubárčenie, turistiku aj cykloturistiku.

Zo západnej strany je región Vranova ohraničený hrebeňom Slanských vrchov, ktoré ukrývajú mnoho prírodných i technických zaujímavostí (Dubnické opálové bane, studený gejzír v Herľanoch, skalné útvary, minerálne pramene). Ponúka sa tu mnoho možností na aktívnu rekreáciu, individuálnu turistiku a agroturistiku v pokojnom lesnom prostredí v lete i v zime.
V meste a regióne sa zachovali bohaté ľudové tradície.

Folklór zemplínskeho a šarišského regiónu s temperamentnými piesňami a tancami je všeobecne obľúbený. Zárukou zachovania folklóru do budúcnosti je jeho obľuba u mladých ľudí, ktorí ho s veľkými úspechmi šíria vo svete. Na každoročnej prehliadke folklóru v auguste počas Hornozemplínskych folklórnych slávností sa schádzajú súbory z regiónu i zo zahraničia.
V meste je bohatý hudobný život zastúpený pestrou paletou hudobných podujatí i záujmovou činnosťou. Veľmi obľúbený je aj zborový spev, jeho každoročnou prehliadkou za účasti zahraničných zborov sú Vranovské zborové slávnosti. Bohatou činnosťou sa prezentujú kvalitné spevácke zbory, niektoré z nich dosahujú celoslovenské i medzinárodné úspechy. Celoslovenská súťaž amatérskych spevákov populárnej piesne Zlatý gaštan naväzuje na súťaž detských spevákov Gaštanček. Každoročne sa v meste koná koncert v rámci medzinárodného hudobného festivalu Pontes – Mosty medzi mestami pod záštitou Českej komisie pre UNESCO.
Mesto má výhodu blízkeho spojenia s tromi okolitými štátmi – Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Vranovský región je súčasťou Karpatského euroregiónu a rozvíja partnerskú spoluprácu s mestami susedných krajín.


Rozloha katastra mesta 3 435 ha.
Počet obyvateľov 23 tisíc.
Nadmorská výška 132 m.
Zemepisná poloha 48° 50′ severnej šírky, 21° 40′ východnej dĺžky.
Klimatické pomery teplá, mierne vlhká klíma s chladnou zimou.
Cez mesto preteká rieka Topľa.
Partnerské mestá Bystřice na Pernštejnem – Česko, Dynów – Poľsko, Vinogradov – Ukrajina, Mád – Maďarsko.