Takto nie! Dosluhujúca primátorka sa nič nenaučila, nič nepochopila.


Mala len „kúriť a svietiť“ – taký bol kedysi odkaz Roberta Fica určený dosluhujúcej vláde Ivety Radičovej. Zdá sa, že jeho stúpenkyňa Jana Vaľová má o svojom odchode iné predstavy. Na mestskom úrade v Humennom sa totiž v týchto dňoch horúčkovito pracuje.
Prijímajú sa noví pracovníci, akoby Vaľová začínala a nie končila. Aby sa prijímaní zamestnanci mohli venovať pokojne svojej práci, z pracovných zmlúv sa vypúšťa klauzula o skúšobnej dobe… Okrem toho dosluhujúci mestský aparát v súčasnosti uzatvára pod Vaľovej kuratelou nové zmluvy na rok 2019, bez rozpočtového krytia. Takéto rozhodnutia by každý seriózny končiaci primátor ponechal už svojim nástupcom.
Jana Vaľová teda končí svoju primátorskú funkciu tak, ako ju celých osem rokov vykonávala – neseriózne.

Ilustračné foto: Budova humenskej radnice 


Možnosť riadiť mesto nie je vojnová korisť, ale zodpovedná služba, do ktorej treba dať okrem iného aj pokoru. Tomu však Vaľová zjavne nerozumie, inak by sa nemohla v posledných dňoch svojho mandátu správať takto. Svojou účelovou zlomyseľnosťou však len vydáva záverečné svedectvo aj pre tých, ktorí jej možno ešte stále verili.

Človek, ktorý má svoje mesto rád, takto konať nemôže. Pani Vaľová má však zrejme najradšej seba, a preto z funkcie odíde podľa zásluhy – bez úcty a vďaky. A s ňou doba plná zla, zlomyseľností, arogancie a vulgárností. Novému mestskému zastupiteľstvu spolu so mnou treba preto popriať nielen veľa tvorivej pracovitosti, rozvahy a obetavosti, ale aj schopnosť vrátiť do života mesta atmosféru, ktorá nerozdeľuje ale spája.
Iste nám k tomu pomôže aj odkaz onedlho už bývalej primátorky, ktorý je jasný: Takto nie.

Miloš Meričko 
primátor meste Humenné


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.