Sadáme si a pripájame sa…

MICHALOVCE – Už dva mesiace je v prevádzke nová inteligentná lavička, ktorú mesto zakúpilo a inštalovalo v rámci projektu Sadni si a pripoj sa financovaného zo zdrojov Nadácie pre rozvoj miest a obcí a rozpočtu mesta.
Lavička je hybridná, nabíjaná zo solárnych panelov, ktoré tvoria jej povrch, využíva slnečnú energiu na svoju prevádzku ako aj na „vytvorenie zásob“ energie pre prípad horšieho počasia, chladenie či ohrievanie svojho povrchu, nočné svietenie a chod svojich zariadení, pri búrke a daždi sa lavička vypne. Lavička umožňuje USB aj bezdrôtové nabíjanie smartfónov, slúži ako wifi pripojenie do siete internet, meria kvalitu ovzdušia, teplotu a vlhkosť vzduchu, vyhodnocuje aj štatistické údaje o spotrebe, pripojení užívateľov a prenesených dátach.

Prinášame vám zopár informácií a štatistiky z jej využívania od inštalácie (10.8.2018) k dnešnému dňu (9.10.2018):
• Lavička sa 2 krát vypla z dôvodu daždivého počasia zo 60 dní svojho fungovania.
• Solárne panely naakumulovali celkom 10 377 kWh slnečnej energie, spotrebovaná energia – 10 910 kWh.
• Bolo využitých 697 USB nabíjaní a 473 bezdrôtových nabíjaní.
• Wifi pripojenie využilo či vyskúšalo 1580 užívateľov.
• Lavička vyhodnocuje graf priebehu dennej teploty, vlhkosti a kvality vzduchu, Kvalita vzduchu neklesla pod 95%.


Zamestnanci mesta sa usilujú udržiavať čistý povrch lavičky niekoľko krát do týždňa, ale niektorým chronickým ničiteľom či neprajníkom dobrých prospešných vecí často nestačia.
Preto aj touto cestou vyzývame obyvateľov a okoloidúcich – chráňme si to, čo tu máme, aby sme to mohli všetci kedykoľvek využívať. Aj Vám sa môže stať, že budete súrne potrebovať dobiť telefón a lavička príde vhod.