Patrik – prvý novorodenec vo vranovskom hniezde záchrany

VRANOV NAD TOPĽOU – Hniezdo záchrany bolo zriadené vo vranovskej nemocnici v roku 2012 a minulý pondelok to bolo prvýkrát, kedy doň niekto odložil dieťa. Chlapček váži 3160 gramov a meria 51 centimetrov.Dieťa tam uložili v pondelok (20.11.). Signalizácia sa spustila o 13:21.
Aby sa matka mohla bezpečne vzdialiť a jej identita zostala utajená, alarm vždy upozorní personál na dieťa až po 3 minútach od jeho uloženia do inkubátora. „Na oddelení máme pre túto situáciu pripravený pohotovostný kufrík so všetkým, čo potrebujeme k odbornému zásahu. Ten sme hneď schytili a bežali. Aké bolo naše prekvapenie, keď sme v hniezde uvideli krásne dieťa,“ uviedla vedúca lekárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou Jana Jenčová, ktorá mu dala meno Patrik.Dieťa bolo podľa jej slov čisté, bez známok týrania, zneužívania či zanedbania.
„Už na prvý pohľad vyzeral v poriadku a nemuseli sme akútne zasahovať. Bol pekne a čisto oblečený, zabalený v perinke. Pokojne si tam ležal, očká mal otvorené, neplakal,“ opísala.
Na oddelení dieťa okamžite podstúpilo všetky potrebné vyšetrenia. Tie sú v poriadku. „Je v dobrom zdravotnom stave,“ doplnila.

Lekársky tím určil vek chlapčeka na približne tri týždne, na základe vyšetrení a aj na základe toho, že dieťa už má zahojený pupok. Jeho psychomotorika je o niečo vyvinutejšia ako u niekoľkodňového novorodenca, dokáže vypiť väčšie dávky mlieka.
Vranovská nemocnica ďalší osud dieťaťa rieši v spolupráci s miestnym Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
O dieťa už prejavili záujem adoptívni rodičia, ktorí ho chodia pravidelne navštevovať.
Ostane v nemocnici, kým nebude vydané predbežné rozhodnutie súdu, ktoré im ho umožní zobrať domov. Nemocnica však dvakrát počas uplynulých piatich rokov zaznamenala falošný poplach.