Moje politické prikázanie: Nepodvediem voliča svojho

Komunálne voľby sa blížia a v Humennom sa opäť roztáča kolotoč pochybností o ľuďoch, ktorí sa uchádzajú o dôveru občanov. Je mi ľúto, že ľudia namiesto diskusie o programoch a vízách musia znova riešiť, kto a najmä prečo sa im z letákov a plagátov prihovára.
Počas minulej volebnej kampane som bola ako kandidátka obviňovaná zo všetkého možného. Stála som totiž medzi dvoma mlynskými kameňmi – na jednej strane som kandidovala proti vtedajšej i súčasnej primátorke, nuž je jasné, že jej priaznivci na mne nenechali nitku suchú.
Čo ma však prekvapilo, boli zlostné útoky z druhej strany – od kandidátov, ktorí takisto tvrdili, že chcú zmenu k slušnejšiemu a demokratickejšiemu Humennému. A presne to isté sa deje aj teraz. Dostávala som množstvo otázok, či neodstúpim v prospech niekoho iného, či dotiahnem kampaň až do konca. Priznám sa, že týmto otázkam nerozumiem. Čo je slušné a demokratické na tom, keď sa niekto postaví pred občanov s presvedčením, že ponúka najlepšiu alternatívu pre toto mesto – a potom sa zrazu v niekoho prospech vzdá? Je to podvod na ľuďoch, ktorí niekomu svojimi podpismi umožnili kandidovať, podvod na všetkých, ktorí dotyčnému kandidátovi uverili a boli ho pripravení voliť.

Ostala som preto vo volebnom súboji až do konca a skončila som ako druhá. Hoci mnohí z tých, čo ostali za mnou, už dlhé roky mútia vodu humenskej komunálnej politiky a človek by od nich očakával lepší výsledok,rozhodnutie občanov som akceptovala. Dnes však opäť prichádzam so svojou vlastnou ponukou s presvedčením, že je pre toto mesto najlepšia. A odkazujem všetkým, ktorí ma okamžite začali vyzývať na vzdanie sa v prospech niekoho ďalšieho, ešte sa ani nezačala kampaň – vo svojej kandidatúre zotrvám až do konca a s rešpektom vyčkám na rozhodnutie občanov. Oni sú jediní, ktorí majú právo dať niekomu mandát na vedenie mesta. A budem rada, ak si vyberú zo skutočných kandidátov, presvedčených o kvalite svojej ponuky, a nie z produktov zákulisných hier straníckych sekretariátov.

Prečo hovorím o hrách? Pretože správanie sa niektorých protikandidátov je jednoducho nepochopiteľné. Dvaja kandidáti na primátora mesta, pán Meričko a pán Porochnavý, sa stretávajú na rovnakých predvolebných podujatiach. Kandidujú každý sám za seba alebo spoločne? Inak, čo je u nich vlastne „sám za seba“? Pán Porochnavý kandiduje ako nezávislý(predtým člen niekoľkých politických strán, vrátane KDH).Pán Meričko zasa kandiduje za širokú koalíciu, v ktorej je aj KDH (spolu so SaS a ľavicovými stranami – mačkopes ako vyšitý), ale v jeho volebných novinách pod jeho fotkou logo KDH nenájdete. Naopak, je tam znak hnutia SME RODINA, ktoré však Merička oficiálne nepodporilo. V tejto politickej spleti sa občan absolútne stratí. A musí sa pýtať – je kandidatúra týchto pánov ich osobným rozhodnutím a presvedčením, alebo zákulisnou hrou straníckych sekretariátov? Alebo ešte niekoho iného v pozadí?

Ing. Miroslava Zajcevová – kandidátka na primátorku mesta Humenné

Druhá nepochopiteľná vec je priamo na verejne prístupnej fotografii. Kandidáti na primátora Peter Pipák a Slavěna Vorobeľová si sadnú na kávu spoločne s kandidátom na poslanca Ivanom Hoptom a uprostred kampane sa spolu pekne odfotili a zavesili si fotečku na sociálnu sieť. Tomuto sa už naozaj nedá rozumieť – tak nominant „národnej strany“ a nominantka „národnej koalície“, ktorí sa z princípu uchádzajú o toho istého voliča, si počas tohto súboja kávičkujú a usmievajú sa do objektívu? Netvrdím, že protikandidáti sa majú nenávidieť, ja osobne nemám žiaden problém s kýmkoľvek z nich si podať ruku, ale takto demonštratívne si preukazovať sympatie? Alebo sme zasa svedkami zákulisnej hry, keď sa jeden či druhý svojej kandidatúry vzdajú?
Ak sa raz štyria kandidáti na primátora správajú nepochopiteľne a proti základnej politickej logike, nutne to vyvoláva otázky, či nie sú prepojení aj iným spôsobom a nepripravujú v skutočnosti obyčajný podvod na voličoch. V prospech niekoho vopred vybratého zákulisnými hráčmi.
Ak sa však niekomu zdá, že o nich pochybujem neoprávnene, majú veľmi jednoduchú možnosť, ako všetky podozrenia vyvrátiť – budú všetci kandidovať až do konca a získavať hlasy pre svoju víziu Humenného. A volič rozhodne.

Presne toto totiž budem robiť ja. Mojím základným cieľom je konečne vyriešiť nezamestnanosť v našom meste, ktorá roky trápi ľudí a doteraz predstavuje ich najväčší problém. Potrebujeme získať serióznych zahraničných investorov, ktorí sa nebudú báť prísť investovať svoje peniaze do Humenného a vytvoriť tu nové pracovné miesta za slušné platy. Nato im však musíme vytvoriť podmienky a skončiť so vzájomnými nezmyselnými súbojmi v mestskom zastupiteľstve, ktoré akurát tak šíria zlé meno o Humennom a spochybňujú jeho potenciál.
Keď dostanem mandát od Humenčanov, ako primátorka urobím všetko preto, aby sme s nezamestnanosťou úspešne zabojovali – mám skúsenosti, plán, ako to dosiahnuť – a my všetci na to spolu jednoducho máme.


Ing. Miroslava Zajcevová,

kandidátka na primátorku mesta Humenné


Tento text je súčasťou „Úvahy a komentáre“, nie je redakčným obsahom.