Kto bude mať najnovšie nárok na test zadarmo?!

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského prichádza s novou testovacou stratégiou. Zadarmo získať negatívny certifikát nebude už také jednoduché, ako sme boli na Slovensku zvyknutí. Týka sa to nielen PCR, ale aj antigénových testov, ktoré sa naďalej vyžadujú pri rôznych podujatiach. 

Od 1. júla končia mobilné odberové miesta, preto nebude také jednoduché dostať sa k rýchlemu výsledku testu, ktorý je navyše zadarmo . Začína sa  uprednostňovanie očkovaných pred otestovanými a za výter si budeme musieť vo väčšine prípadov zaplatiť. Zadarmo ho budú mať napríklad len občania, ktorí majú príznaky covidu, alebo boli v kontakte s pozitívnym a sú nezaočkovaní.

„Ak má človek zdravotné problémy, alebo ho na test pošle lekár, alebo bol v kontakte s pozitívnym, v takom prípade to uhradí štát. Hradené budú aj testy pre deti v táboroch. Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní a budú sa chcieť ísť kúpať, si budú musieť zaplatiť AG test. Mobilné odberové miesta budú mať naďalej možnosť robiť AG testy. Bude sa za ne však platiť,“ vysvetlil Lengvarský pre SME.

Na Slovensku od 1. júla skončili stovky mobilných odberových miest.
Budú najmä v nemocniciach alebo u súkromníkov a robiť budú najmä PCR testy. K dispozícii budú aj antigénové, no za poplatok. U súkromníkov sa ich cena pohybuje od desať eur vyššie. „Bola veľká kritika, že štát na to míňa neefektívne peniaze, tak teraz to tak nebude,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz.

Negatívne testy je však naďalej potrebné ukázať napríklad pri hromadných podujatiach, v interiéroch akvaparkov, či keď chcete ísť na nejaké športové podujatie. Úrad verejného zdravotníctva však pripomína, že ho nemusia predkladať deti do 10 rokov, ľudia, ktorí chorobu prekonali a zaočkovaní.
Vláda chce novou testovacou stratégiou motivovať občanov, aby sa dali očkovať. V súčasnosti sa PCR testy po návrate na Slovensko z dovolenky uhrádzané štátom, do skončenia prechodného obdobia to zostane rovnaké. Neskôr by si ich mali ľudia vracajúci sa z dovolenky platiť. „Podujatia, ktoré sú organizované a je na nich požadovaný PCR test pre neočkovaných, bude hradený kompletne občanom,“ dodal minister Lengvarský.

UPOZORNENIE: Vyžaduje sa PCR test od každého, kto nie je zaočkovaný, ak sa zúčastní tzv. hromadných podujatí. Tento test si musí zabezpečiť na vlastné náklady a platí 72 hodín pred akciou.

PCR testy len v týchto prípadoch:

– Príznaky ochorenia COVID-19 (neočkovaní aj očkovaní)
– Kontakt s covid pozitívnou osobou (len neočkovaní)
– Cestovanie/návrat do krajiny – neočkovaným inak hrozí karanténa (prechodné obdobie budú testy platené)
– Tábory pre deti od 10 do 18 rokov (hradené štátom)
– Predoperačné vyšetrenie (neočkovaní aj očkovaní)
– Pozitívny Ag test (neočkovaní aj očkovaní)

Štát bude hradiť PCR testy/v prípade vedľa uvedených podmienok max 2x mesačne pre jednu osobu, ak nie je indikácia lekárom, resp. epidemiológom.
Za týmto účelom bude na Slovensku pôsobiť cca 250 testovacích centier tak, aby bolo testovanie v prípade potreby dostupné pre verejnosť. Testovacie centrá by mali byť multifunkčné – aj na Ag testovanie, aj na PCR testovanie.

Antigénové testovanie v tzv. AG MOM, ako ho poznáme doteraz, bude komerčná služba poskytovaná komerčným subjektom a v prípade, že sa občan chce dať otestovať Ag testom v takomto zariadení, bude si za túto službu platiť.

Antigénové  testovanie ostáva v nemocniciach, pre pacientov, ktorí prídu na akútne zákroky. Pred operáciami sa od nich vyžaduje PCR test, ale keď prídu na urgent, nemocnica ich na vlastné náklady otestuje pred vyšetrením