Humenné tromflo Tatry?!  

HUMENNÉ – Čím bližšie k Bratislave, tým závistlivejšie pohľady sa upierajú na veľké projekty zahraničných investorov. Po dlhých rokoch sucha sa konečne šťastie usmialo aj na východniarov.  V podobe zábavného parku VTÁČIE ÚDOLIE. Za projektom, ktorý si vyžiada investovať vyše 4 miliardy korún, stojí holandská spoločnosť Darc Leisure, ktorá postavila podobný zábavný park v holandskom Eftelingu a dokonca zaň získala cenu za najlepší tematický park na svete.

Keď sa zvesť o tejto megainvestícii pri Humennom rozletela po Slovensku, mnoho odborníkov i obyčajných ľudí pochybovačne pokrútilo hlavou: „Je to blud alebo podvod, žiadny investor so zdravým rozumom predsa nedá toľké miliardy do bohom ohrdnutého kraja.“

Humenné tromflo Tatry

„Práve fakt, že okolie Humenného je dnes jednou z najzaostalejších oblastí Slovenska, zavážil pri rozhodovaní o situovaní zábavného parku,“ povedala nám naša veľvyslankyňa v Holandskom kráľovstve Oksana Tomová. „Keď sa firma Darc Leisure rozhodla po dlhom hľadaní vhodnej lokality po celej Európe napokon pre našu krajinu, jej predstavitelia mi povedali, že zábavný park postavia v lokalite, kde je turistický ruch na bode nula.
Ukázali sme im okolie Malaciek, vo Vysokých Tatrách sa okamžite otočili na opätku, a tak som ich zaviedla do Humenného, môjho rodného mesta. To je správne miesto pre náš zábavný park, zaznelo po malej chvíli na svahu Čarnej hory neďaleko obcí Ptičie, Chlmec a Porúbka. Priznám sa vám, že v apríli minulého roku, keď padli tieto slová, som veľmi neverila, že to myslia vážne, ale teraz už viem, že Vtáčie údolie nie je falošnou víziou,“ teší sa Oksana Tomová.

Aj podľa slov Daniela Santhagensa z firmy Darc Leisure, ktorý investičný zámer predostrel pred Vianocami poslancom Prešovského samosprávneho kraja, je všetko na najlepšej ceste. S prácami po vypracovaní projektovej dokumentácie hodlajú začať v prvej polovici roku 2009. „Mali sme šťastie, že predseda krajskej samosprávy Peter Chudík i celý poslanecký zbor sa okamžite stotožnili s naším zámerom. Vycítili, že je to veľká šanca nielen pre Humenné, ale pre celé východné Slovensko. Veď bez exhalátov, továrenských komínov, požiadaviek na rýchle vybudovanie diaľnice vytvoríme vo Vtáčom údolí okolo tisíc nových pracovných miest, pričom dodatočná zamestnanosť vďaka tomuto projektu v regióne vzrastie až o štyritisíc pracovných príležitostí. To bude naša kompenzácia za to, že nám vláda i Prešovský samosprávny kraj pripravia na výstavbu 450- hektárový pozemok.“

Vtáčie údolie budú tvoriť tri parky venované histórii Slovenska a najznámejším rozprávkam, ktoré mamky rozprávajú deťom v strednej Európe. Prechádzka parkmi bude pripomínať cestu cez živú knihu rozprávok a povestí, či už peši, vzduchom, alebo plavbou na lodi. Návštevníci, ktorých počet má dosiahnuť ročne až jeden milión, sa tu stretnú nielen z rozprávkovými bytosťami, ale aj s folklórom, tancom, muzikou, drevenými kostolíkmi, hradmi, zrúcaninami, drsnými lesmi, so zvieratami. Tak napríklad Báthoryčkin park bude reprezentovať záhady Slovenska a jeho strašidelné príbehy. Bude plný záhad, hrady budú otočené hore nohami, čudne zapáchajúca voda v jazerách má svetielkovať, banské vláčiky povezú zvedavcov do podzemia za objavovaním pokladov. Na vrchu nad parkom pochmúrneho výzoru vytvoria architekti dominantu ruín hradu krvilačnej grófky.
Ďalší park, tentoraz príjemný a slnečný, s labuťami a pávmi, ponesie meno rakúsko-uhorskej cisárovnej Sissi. Okrem zámku s čajovňou doň zakomponujú architekti aj rozprávkový les, v ktorom budú žiť postavy z najkrajších slovenských rozprávok. Možno aj dvanásti mesiačikovia, ktorých deti stretnú na umelej ľadovej ploche. Akože ináč, autori zábavného parku nemohli zabudnúť ani na nášho legendárneho hrdinu Juraja Jánošíka.

Architekti už dnes vedia, že do jeho parku sa vstúpi cez ozajstné hradby, za ktorými bude ukryté stredoveké námestie s nádherným výhľadom na hrad uprostred jazera. Na terase vodného mlyna bude vyhrávať cigánsky orchester, na Jánošíkov hrad sa dostanete výťahom, v malom zámku rozprávkového sokoliara Tomáša privíta návštevníkov šou dravých vtákov. Najzaujímavejšou atrakciou Jánošíkovho parku má byť ohromujúca drevená zvončeková dráha. Za drahokam Vtáčieho údolia označil Daniel Santhagens wellnesshotel s termálnymi kúpeľmi: „Tristopäťdesiat luxusných izieb a apartmánov ponúkne hosťom excelentnú eleganciu.
Nájdu tu liečebné i skrášľovacie programy, vulkanické či bylinkové kúpele. Uisťujem vás, že to bude jeden z najzaujímavejších hotelov tohto druhu na svete.“

Vyškolia aj rosničky

Ako nám povedal prešovský župan Peter Chudík, jeho úrad už má zmluvne zabezpečených 200 hektárov pôdy, ďalších 250 hektárov pridá do vienka unikátnemu projektu ministerstvo obrany vo vojenskom priestore Valaškovce. Veľa o príprave parku pri Humennom vie aj honorárny konzul Holandského kráľovstva na Slovensku Matúš Murajda: „Bol som v parku v Eftelingu, ktorý bol takisto vybudovaný v najzaostalejšej oblasti krajiny tulipánov. Práve zábavný park priniesol tejto oblasti množstvo peňazí i novú kvalitu života. Nie nadarmo je to obľúbené miesto kráľovskej rodiny.“

Megaprojekt s puncom najvyššej kvality si vyžiada aj stopercentne pripravených zamestnancov.
Súbežne s výstavbou Vtáčieho údolia sa otvoria brány centra vzdelávania, ktoré má byť jednou z proklamovaných záruk vysokého štandardu služieb. Špičkoví odborníci tu pripravia našich ľudí na hotelové, oddychové a športové manažérstvo. Postarajú sa o prípravu technickej obsluhy, ba vyškolia aj rosničky na kvalifikovanú predpoveď počasia. Skrátka, podľa predstaviteľov firmy Darc Leisure vo Vtáčom údolí musí byť všetko top. V opačnom prípade by návratnosť investovaných miliárd bola v nedohľadne.
A po svetovom úspechu parku v Eftelingu holandskí investori na vlnovú dĺžku neúspechu jednoducho nie sú naladení.

(Článok je prevzatý z Bleskovky.sk)