Delegácia EP preverí, čo sa na východnom Slovensku robí s agrodotáciami!

ZEMPLÍN – Delegácia nadväzuje na misiu, ktorá sa uskutočnila v marci po smrti Jána Kuciaka. Európsky parlament oznámil, že delegácia zostavená z členov Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT) príde na budúci týždeň na Slovensko.

Kontrolná delegácia, ktorá bola Konferenciou predsedov Europarlamentu odsúhlasená ešte v septembri, bude zameraná na kontrolu čerpania eurofondov v agrosektore.

Agrodotácie na východnom Slovensku
Europoslanci z výboru CONT navštívia Slovensko 17. až 19. decembra, aby preskúmali využívanie poľnohospodárskych dotácií z fondov EÚ. Delegácia nadväzuje na spoločnú misiu výboru CONT s Výborom Europarlamentu pre občianske slobody (LIBE), ktorá sa uskutočnila v marci tohto roka, po smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Delegácia navštívi najprv východné Slovensko (17. – 18. 12.), aby sa jej členovia dozvedeli viac o údajnom zneužívaní agrodotácií.
O tejto téme pred svojou smrťou písal aj Kuciak a venovali sa jej aj ďalší slovenskí novinári.

S farmármi aj s Matečnou
Europoslanci sa pri tejto príležitosti stretnú s miestnymi farmármi a so zástupcami samosprávneho kraja.
Parlamentná delegácia, ktorú budú sprevádzať aj zástupcovia Európskej komisie a Európskeho dvora audítorov, následne odcestuje do Bratislavy, kde má na pláne stretnutie s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (SNS), predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry, zástupcami mimovládnych organizácií, investigatívnymi novinármi, ale aj so špeciálnym prokurátorom.
Šéfkou delegácie bude nemecká poslankyňa a predsedníčka výboru CONT Ingeborg Grässleová z politickej frakcie európskych ľudovcov (EPP/EĽS).

Ilustračné foto

V zložení päťčlennej delegácie ešte budú nemecká poslankyňa Claudia Schmidtová, český poslanec Tomáš Zdechovský (obaja z frakcie EPP), britský poslanec Derek Vaughan (zo skupiny socialistov a demokratov – S&D) a nemecký poslanec Wolf Klinz (skupina liberálov – ALDE).
Ako pozorovatelia sa počas programu na východe pripoja slovenskí europoslanci Monika Smolková (Smer, S&D) a Ivan Štefanec (KDH, EPP) a v Bratislave delegáciu bude sprevádzať okrem Štefanca aj Vladimír Maňka (Smer, S&D).

Na záver bude pripravená tlačová konferencia  v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave. 
Úlohou Výboru Europarlamentu na kontrolu rozpočtu je overovať legálnosť a efektívnosť výdavkov EÚ, podnikať kontrolné cesty do členských štátov aj do tretích krajín za účelom preverenia využívania eurofondov.

Zistenia výboru sú zverejnené na webovej stránke Europarlamentu
a berú sa do úvahy aj pri každoročnom udelení rozpočtového absolutória.