Zimné prázdniny pre bikesharing

HUMENNÉ – Červeno-biele bicykle s nápisom Odvez sa a vráť sa pripravujú na takzvané zazimovanie. Pracovníci Správy rekreačných a športových zariadení ich z územia mesta vyzbierali a presunuli do svojich priestorov. Hlavným obdobím prevádzky bikesharingu je apríl – október (v závislosti od poveternostných podmienok). Od začiatku novembra sa pre službu zdieľaných bicyklov začali takzvané zimné prázdniny.

Nie všetci užívatelia alebo okoloidúci sa správajú zodpovedne. Od júna do októbra bolo evidovaných 188 porúch. Podľa Matúša Diga zo spoločnosti Antik však mnoho z nich neopodstatnene. Boli ale prípady, keď chýbal pedál, reťaz, našiel sa polámaný košík, ba dokonca aj prelomená konštrukcia. Bicykle slúžia predsa všetkým. Úmyselným poškodením sú odstavené z prevádzky aj na niekoľko dní.

Celková vzdialenosť, ktorú užívatelia najazdili, bola 6 291 kilometrov. Späť do ulíc by sa mali vrátiť na jar. Predpokladaný dátum je 1. apríl 2022.

„Momentálne prebieha oprava poškodených častí, v niektorých prípadoch čakáme aj na dodanie náhradných dielov. Po vykonaní opráv bicykle uskladníme,“ vysvetlil Peter Ždiňák, poverený riaditeľ SRaŠZ.

Bikesharing v číslach (jún – október):

Ako informovala Veronika Lattová, z tlačového referátu MsÚ, požičovňa bicyklov bola v Humennom dostupná od druhej polovice júna (22.6.). Celkové štatistiky potvrdili, že medzi Humenčanmi sa služba stala populárnou. Na požičaných bicykloch bolo celkovo zrealizovalo 5 176 jázd, v premietnutí na čas 856 hodín a 41 minút.

Priemerné trvanie jazdy: 10 minút a 29 sekúnd

Priemerná vzdialenosť jazdy: 1,3 kilometra
Priemerný počet jázd na deň: 38
Maximálny počet jázd na deň: 229 – 21. septembra

(red)
Foto: ond