Zopár zaujímavostí o Slovensku

Prírodné i všeobecné zaujímavosti o Slovensku, ako o krajine ktorá je našim domovom. Môžeme sa na Slovensku pochváliť viacerými unikátmi, vo svete prírody, umenia, architektúry, tradícií, aj zážitkov.

 
– Najsevernejšie miesto Slovenska je Beskydok 1168,4 m n. m.
– Najzápadnejšie miesto Slovenska je Záhorská Ves.
– Najjužnejšie miesto Slovenska sú Patince.
– Najvýchodnejšie miesto Slovenska je Kremenec 1221 m n. m.
– Najhlbšou tiesňavou Slovenska je Zádielska dolina (s hĺbkou 400 metrov).
– Najväčším sopečným pohorím Slovenska je Poľana (1.458 m n. m.). Je to mohutný, silne rozrušený stratovulkán. Priemer základne sopky je asi 18 km, priemer krátera je asi 6 km. Poľana je chránenou krajinnou oblasťou s rozlohou 200,79 km2.
– Najväčší jaskynný komplex Slovenska tvoria Demänovské jaskyne v Nízkych Tatrách. Vytvorili ich ponorné vody riečky Demänovky vo vápencoch Demänovskej doliny. Demänovská jaskyňa Slobody s bohatou kvapľovou výzdobou je jednou z najkrajších a najnavštevovanejších jaskýň.
– Najväčšia nádrž Slovenska podľa objemu je Liptovská Mara.
– Najväčšia nádrž na Slovensku podľa rozlohy je Oravská priehrada.
– Najmohutnejším vodopádom Slovenska je vodopád Skok.
Ilustračné foto: Takto v súčasnosti vyzerá rozdelenie Slovenska na jednotlivé regióny.
Na Slovensku je 2890 obcí (Bratislava a Košice sú brané ako celok), z toho je 138 miest, teda zvyšných 2752 sú dediny (vidiecke sídla). Zaujímavé je, že až 19 miest má menej ako 5000 obyvateľov, teda nespĺňa jedno z kritérií. Popri tom až 16 dedín má viac ako 5000 obyvateľov. Aby obec získala štatút mesta, musí okrem splnenia viacerých kritérií, prejsť schválením v parlamente.