U primátora Vladimír Kužmík, Arpád Csontos aj Juraj Levický

HUMENNÉ – Náhoda chcela, že začiatkom októbra (5.10.), mesiaca úcty k starším, prijal primátor Miloš Meričko trio jubilantov – MUDr. Vladimíra Kužmíka (75), Arpáda Csontosa (80) a Juraja Levického (75) sú pre mnohých Humenčanov známymi spoluobčanmi.

Oslávenci sa podpísali do Pamätnej knihy mesta Humenné a v neformálnej debate zaspomínali na zážitky z mladších čias svojho života. Tému kultúry, športu, zdravotníctva i cirkvi s primátorom rozdebatovali, spomenuli nielen minulé storočie, ale aj obdobie rodu Andrássyovcov.

„Vitajte, páni! Som rád, že ste prijali moje pozvanie, chcem vám vyjadriť poďakovanie za činnosť, ktorú ste v prospech mesta spravili. Či už v oblasti letecko-modelárskej, cirkevnej, tiež medicíny, ktorá bola spojená so športom a kultúry previazanej na židovskú komunitu v Humennom,“ povedal Miloš Meričko.

Ako informuje web mesta Humenné, rodák zo Sečoviec Vladimír Kužmík prišiel do Humenného v lete 1969 spolu s ďalšími deviatimi spolužiakmi, ktorí vtedy končili Lekársku fakultu v Košiciach. Cveng humenskej nemocnice dvíhali špičkoví primári ako Leňo, Vrána či Némethyová. Osud to zariadil tak, že najskôr v obvodnej ambulancii zastupoval, po otvorení ďalšej v nej mal pôsobiť na krátky čas, ale ten sa predĺžil až doposiaľ, beží už 53. rok.
„Aktuálne pracujem v ambulancii už iba na minimálny úväzok, viac sa venujem Domovom sociálnej starostlivosti. Šport je mojím veľkým hobby, ak je potrebné sem-tam stále zaskočím aj ako lekár v čase majstrovského stretnutia,“ konštatoval Vladimír Kužmík.
Medzičasom pracoval ako okresný štátny lekár a evidoval privatizáciu ambulancií v porevolučnom období. Záľuby smerujú najmä k športu. Desať rokov bol lekárom futbalistov, viac než 45 rokov sa stretáva s kolegami na volejbale. Každý pondelok na dve hodinky.
„To len aby sme predčasne nezatuhli,“ dodal s úsmevom.

Humenský rodák Arpád Csontos sa športovým aktivitám venoval od svojich žiackych rokov – predovšetkým raketovému a leteckému modelárstvu a basketbalu. Humenskí modelári dosiahli pod jeho vedením množstvo úspechov, v galérii najúspešnejších je Rudolf Andoga, 3-násobný majster Československa a 5-násobný majster Slovenska. Zväz modelárov Slovenska mu v roku 2015 udelil ocenenie Zaslúžilý modelár. Je predsedom základnej organizácie Csemadok – Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku. Neúnavne pracuje na obnove a rekonštrukcii reformovaného kostola.
„Modelár stále rozmýšľa, ako sa dá lietadlo postaviť, ako ho vylepšiť, aby bol let ukážkový. Modelár nepozná slovo – nedá sa. Dôležitá je pre mňa najmä výchova mladej generácie,“ povedal Arpád Csontos.

„Mojou záľubou je história. Intenzívne história židovskej komunity, ktorá v Humennom žila. Starám sa aj o židovský cintorín, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku svojho druhu. A nielen z úcty, že sú tam pochovaní moji rodičia,“ podotkol Juraj Levický. Nikdy mu nebol ľahostajný osud humenských Židov. Aj jeho vlastná rodina zažila teror a zlo na vlastnej koži v koncentračnom tábore Osvienčim. Vždy sa zaujímal o dejiny a okolnosti spojené s deportáciou humenských Židov, o čom svedčí aj spoluautorstvo k vydanej publikácii „História židovskej komunity v Humennom“.
Podieľal sa aj na knihe o Blanke Bergerovej, humenskej rodáčke, získaval tiež podklady v súvislosti s vydaním knihy o Gizele Lipovskej, poslednej Židovke z uličskej doliny, ktorá prežila Osvienčim. Na jeho podnet bola v Humennom slávnostne odhalená pamätná tabuľa humenskému rodákovi Ladislavovi Grosmanovi, autorovi novely Obchod na korze. Úzko spolupracuje so Speváckym zborom mesta Humenné.