Chemes dostal miliónovú pokutu, podľa firmy je likvidačná a ohrozuje 1 800 pracovných miest

HUMENNÉ – Výška pokuty, ktorú Protimonopolný úrad (PMÚ) SR udelil humenskému Chemesu za zneužívanie dominantného postavenia v oblasti správy priemyselného parku a výroby a dodávok energií, je pre spoločnosť likvidačná. Voči rozhodnutiu sa chce odvolať.

„Môžeme konštatovať, že výška pokuty je likvidačná a môže v konečnom dôsledku viesť k ohrozeniu 1 800 pracovných miest v Humennom,“ uviedlo pre TASR komunikačné oddelenie Chemesu s tým, že rozhodnutím PMÚ disponuje spoločnosť od stredy (6. 10.) a momentálne sa oboznamuje s jeho obsahom. „Po jeho právnej analýze sa určite voči nemu odvoláme formou rozkladu,“ informoval Chemes.

Zo zistení PMÚ vyplynulo, že spoločnosť Chemes od roku 2017 zaväzuje spoločnosti vykonávajúce podnikateľskú činnosť v priemyselnom parku odoberať energie a médiá od nej a zároveň im znemožňovala, aby si energie a médiá vyrábali samy alebo ich odoberali od tretích strán.

PMÚ začal viesť správne konanie voči Chemesu v apríli 2020. V tom čase majiteľ priemyselného parku prerušil dodávku niektorých energií pre vláknarsku spoločnosť Nexis Fibers, dôvodom mali byť podlžnosti z predchádzajúceho obdobia. 

Vláknari boli dvakrát nútení prerušiť svoju výrobu. Ohrozených bolo 400 pracovných miest. O spor sa zaujímal aj minister hospodárstva Richard Sulík (SAS) či predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár, ako mediátor dopomohol k jeho urovnaniu predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO).
K dohode spoločností napokon došlo koncom mája 2020, spoločnosť Nexis Fibers pôsobí v priemyselnom parku Chemes doposiaľ.