Stretnutie kultúr v múzeu: 22. júla sa uskutoční Deň maďarskej kultúry

HUMENNÉ – Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva širokú verejnosť dňa 22. júla 2018 so začiatkom o 14. hodine na kultúrnospoločenské podujatie venované maďarskej kultúre.

Celodenný program podujatia Stretnutie kultúr v múzeu − Deň maďarskej kultúry bude prebiehať vo Vihorlatskom múzeu v Humennom na nádvorí renesančného kaštieľa a v expozičných a výstavných priestoroch múzea.

Nedeľné podujatie je úvodnou časťou múzejného projektu Multikultúrne múzeum – prezentácia kultúr v múzeu. Zámerom projektu je formou multižánrového programu v niekoľkých pokračovaniach predstaviť širokej verejnosti kultúrne hodnoty národnostných menšín žijúcich v regióne horného Zemplína, ako zdieľané hodnoty spoločného európskeho kultúrneho dedičstva.

Slávnostné otvorenie celodenného podujatia sa začína o 15. hodine na nádvorí kaštieľa a pokračovať bude Službami Božími Reformovanej kresťanskej cirkvi v maďarskom jazyku.

Brány múzea do sveta maďarskej histórie, tradícií a umenia otvárame pre návštevníkov už o 14. hodine komentovanou prehliadkou umelecko-historickej expozície. Vo výstavných priestoroch múzea ponúkame prehliadku výstavy INSITA v tvorbe Istvána Kissa a Tibora Balatoniho. Obaja insitní umelci z maďarského Egeru sú účastníkmi tohtoročného medzinárodného výtvarného plenéra INSITA 2018 vo Vihorlatskom múzeu a v Humennom prezentujú svoju bohatú rezbársku tvorbu.

V pokračovaní kultúrneho programu so začiatkom o 16. hodine sa návštevníkom s pôvodnou ľudovou hudbou z okolia Použia a Medzibodrožia predstaví známa citarová skupina FABOTÓ z Veľkých Kapušian. V interpretácii známych svetových a maďarských operetných árií sa predstaví absolventka konzervatória v Miskolci, rodáčka z Kráľovského Chlmca operná sólistka Floriána Zamatócka a herec a spevák Tamás Farkas.
Kultúrnym premostením histórie a súčasnosti bude pútavé predčítanie z vybraných literárnych titulov
maďarských a slovenských autorov v maďarskom a slovenskom jazyku.
Program vo večerných hodinách ukončí filmová projekcia.

V cene celodennej vstupenky v hodnote 8 eur je zahrnutá ochutnávka špecialít maďarskej kuchyne a vín známych pestovateľov a výrobcov z okolia. K zakúpenej vstupenke v hodnote 8 eur je vstup pre dieťa do 15 rokov zdarma.

Podujatie Stretnutie kultúr v múzeu − Deň maďarskej kultúry pripravilo Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Generálnym konzulátom Maďarskej republiky v Košiciach a miestnou maďarskou komunitou.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Jana Fedičová,
Vihorlatské múzeum v Humennom