Odborári OZ KOVO vyhlásili štrajkovú pohotovosť v strojárstve

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – V oblasti strojárskeho priemyslu bol narušený sociálny dialóg, keď Zväz strojárskeho priemyslu SR nepodpísal kolektívnu zmluva najvyššieho stupňa.

Zmluva sa pritom dotýkala 35.000 zamestnancov v tomto odvetví. Odborári chcú podniknúť všetky kroky k tomu, aby podpísaná bola, a preto bude vyhlásená štrajková pohotovosť v celom odvetví.

V utorok o tom informoval Odborový zväz (OZ) KOVO s tým, že požiadali ministerstvo práce o sprostredkovateľa. Odborári nevylučujú ani nátlakové akcie v prípade nepodpísania zmluvy.

Odborári upozorňujú na to, že kolektívne vyjednávanie trvalo päť mesiacov a zmluva mala platiť od začiatku tohto roka. Zväz sa však nakoniec rozhodol zmluvu nepodpísať.
Podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková priblížila, že zväz tento krok zdôvodnil tým, že zmluva by v súčasnej situácii počas koronakrízy ohrozila celý strojársky priemysel. „Sociálny zmier bol narušený v dôsledku nepodpísania kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Ani päť mesiacov po tom, čo sa obidva vyjednávacie tímy dohodli na celom jej obsahu, nebola zo strany Zväzu strojárskeho priemyslu podpísaná,“ informovala Benedeková.