LITERÁRNE TALENTY – v kurze boli záhady i tajomstvá

HUMENNÉ – Regionálna súťaž neprofesionálnych literárnych tvorcov Literárne talenty, ktorej vyhlasovateľom je Vihorlatská knižnica, má za sebou 43. ročník. Okrem pravidelných autorov priniesol aj zopár nových. Dovedna prispelo 113 tvorcov všetkých vekových kategórií z humenského i sninského okresu. 

Prác z oblasti poézie a prózy bolo v počte 137.

Už viac ako dve dekády (konkrétne 23 rokov) hodnotí súťaž manželská dvojica – doc. Mgr. Markéta Andričíková, PhD. a Humenčan prof. PhDr. Marián Andričík, PhD. Bývalý žiak ZŠ Jána Švermu je literárny vedec, prekladateľ a prodekan Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Na konte má ďalšie ocenenie – Cenu Dominika Tatarku 2023, ktorú dostal v marci tohto roka za preklad, kalendárium, poznámky, vysvetlivky a doslov výberu poézie Garyho Snydera Stretnutie s horami.

Vyhlásenie výsledkov Literárnych talentov malo jeden bod programu navyše. Úspešného profesora prišiel pozdraviť viceprimátor Ondrej Babjarčík: „Prežívame vzácne momenty. Sme Mestom kultúry, Vihorlatská knižnica oslavuje storočnicu. Som rád, že sme sa v tomto výnimočnom roku mohli stretnúť. Ďakujem vám za vašu činnosť a blahoželám k doterajším úspechom.“

Po úvodných slovách sa ďalej pokračovalo s vyhodnotením prác. Začalo sa netradične, s prózou. „Najviac autorov, ktorí sa chcú podeliť so svojimi príbehmi, sa nachádza v prvej a druhej kategórii. Mladí pisatelia sa najčastejšie delia o svoje autentické zážitky, ale sú výrazne inšpirovaní aj témami, ktoré sa vo viacerých textoch opakujú – tento rok boli v kurze vianočné záhady a prechody do krajiny za zrkadlom alebo tajnými dverami. Ocenení autori v druhej kategórii sa javia ako zruční rozprávači, ktorí sú schopní vytvárať presvedčivé dialógy a vtipné i originálne pointy. Tretia kategória sa dotýkala predovšetkým medziľudských vzťahov, vo štvrtej sa najčastejšie objavujú príbehy oživujúce dávnejšie časy, reflektujúce život z istého odstupu, nadhľadu,“ skonštatovala porotkyňa prózy Markéta Andričíková.

PRÓZA: 1. kategória (6 – 11 rokov)
1. Bianka Porvažníková (ZŠ Jána Švermu)
2. Karolína Čandová a Emma Meždejová (ZŠ Jána Švermu)
3. Vladimír Micančin a Karolína Kuľhová (ZŠ Jána Švermu)
Čestné uznanie: Šimon Urbanič (SZUŠ Múza) a Tamara Tovarňaková (SZUŠ Múza)

II. kategória (12 – 15 rokov)
1. Simona Džupinová (ZŠ Jána Švermu)
2. Samuel Lavrík (ZŠ Jána Švermu) a Sírius Semanco (Gymnázium arm. gen. L. Svobodu)
3. Marína Holubová a Simon Baláž (ZŠ Jána Švermu)
Čestné uznanie: Marína Holubová, Veronika Tulejová, Eva Onderišinová, Lenka Sopková, Nela Micančinová (ZŠ Jána Švermu) a Jana Čurhová (ZŠ s MŠ A. Duchnoviča, Ulič)

III. kategória (16 – 20 rokov)
2. Gréta M. Rohaľová (SZUŠ Via arto)
Čestné uznanie: Veronika Fedáková (CSŠ sv. Cyrila a Metoda, Snina), Saša Kuševová (Gymnázium arm. gen. L. Svobodu) a Barbora Porvažníková (Gymnázium sv. J. Zlatoústeho)

IV. kategória (dospelí)
Čestné uznanie: Dušan Sitarčík (Humenné), Lenka Čopanová (Humenné) a Iveta Kelemecová (Snina)

Ako dopadla poézia? Ocenené práce ukázali, že školáci majú detskej fantázie nadostač. „Väčšina textov v prvých dvoch kategóriách sa viazala na tú istú tému. Okrem originálneho a miestami vtipného spracovania témy tajomstva za zrkadlom alebo modelu jari, sa vyskytlo niekoľko zaujímavých akrostichov (pozn. báseň, v ktorej začiatočné písmená (slabiky) veršov (strof) čítané zhora nadol vytvárajú slovo) na motívy kaštieľa či Vihorlatu, čo je v takej vekovej kategórii skôr rarita. Skúsenosti z minulých rokov boli dôvodom vysokých očakávaní v druhej kategórii a najlepšie práce tieto očakávania nesklamali. Oceneným patrí blahoželanie s prianím, aby vo svojej tvorbe pokračovali ďalej. V dnešnom vykoľajenom svete je poézia ešte potrebnejšia ako kedykoľvek predtým,“ zhodnotil Marián Andričík.

POÉZIA: I. kategória (6 – 11 rokov)
1. Jakub Tomči (ZŠ Jána Švermu)
2. Adam Varga (ZŠ Jána Švermu)
3. Kvetoslava Kašiková (ZŠ Jána Švermu)
Čestné uznanie: Noemi Sulejová, Peter Lucík, Vivien Porvazníková, Radovan Voloch, Natália Ambrová (ZŠ Jána Švermu) a Ela Myciová (ZŠ Dargovských hrdinov)

II. kategória (12 – 15 rokov)
1. Eva Onderišinová (ZŠ Jána Švermu)
2. Filip Sukeľ (ZŠ Jána Švermu)
3. Adam Kucer (ZŠ SNP)
Čestné uznanie: Jakub Mandzák, Róbert Lipčák, Sára Štefaniková, Teo Firda (ZŠ Jána Švermu)

III. kategória (16 – 20 rokov)
2. Tamara Holubová (SZUŠ Via arto)
Čestné uznanie: Lea Zavatzka

IV. kategória (dospelí)
2. Darina Milčová (Humenné)
Čestné uznanie: Olina Olexová

Výherné práce sa nachádzajú v zborníku, ktorý kresbami doplnila ilustrátorka Soňa Köröšiová.
Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!

Veronika Lattová
Tlačový referát, MsÚ