Výsledky prieskumu:  koľko peňazí plánujeme minúť počas vianočných sviatkov

BRATISLAVA/ZEMPLÍN – Domácnosti na Slovensku plánujú tento rok minúť počas vianočných sviatkov v priemere 537 eur. Na darčeky minú Slováci v priemere 216 eur, pričom tretina respondentov plánuje obdarovať svojich blízkych najmä oblečením a kozmetikou.

Viac ako polovica (51 percent) opýtaných bude nakupovať darčeky v kamenných obchodoch. Prostredníctvom online nákupov tak plánuje urobiť 26 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Partners group a agentúry Focus, ktorého výsledky v piatok (1. 12.) prezentovali spoločnosti na tlačovej konferencii.

Muži kupujú ako darček najmä kozmetiku, oblečenie a dávajú pod stromček hotovosť. Ženy skôr darujú hračky a knihy. Pätina (20 percent) obyvateľov Slovenska zatiaľ nevie, čo dá pod stromček, z toho 7 percent tvrdí, že darčeky kupovať neplánuje.

„Ak sa na odpovede pozrieme z pohľadu čistého mesačného príjmu domácností, vidíme v sume plánovanej na nákup darčekov významný rozdiel. Domácnosti s čistým príjmom do 800 eur nakúpia darčeky v priemere za 97 eur, domácnosti s čistým príjmom viac ako 2 000 eur plánujú minúť trojnásobne viac, v priemere 297 eur,“ uviedol sociológ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Tento rok si budeme priplácať za potraviny

Náklady na darčeky tvoria približne 40 percent celkových nákladov. Pri nákupe potravín či vianočnej výzdoby musia domácnosti počítať s výdavkami vo výške približne 320 eur. Celkové náklady na vianočné sviatky tak vyjdú približne rovnako ako o minulý rok, no sú vyššie o 2 percentá.

„Priplatíme si viac na potraviny, v priemere približne o 5 percent oproti minulému roku, ušetríme na vianočnej výzdobe, a to približne 4 percentá,“ priblížila odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Linda Valentín.

Vianočné pečenie vyjde 87,6 eura, vianočná výzdoba 75 eur, štedrá večera 158,2 eura a vianočné darčeky 216 eur.

Analytik: Pre Vianoce sa netreba zadlžovať

Vianoce sú podľa 56 percent opýtaných veľkým finančným zásahom do rodinného rozpočtu. Pätina respondentov by nemala problém požičať si peniaze, aby urobila darčekom radosť.
Analytik z portálu Finančný kompas Matej Dobiš upozornil na to, že pre Vianoce sa netreba zadlžovať. „Urobte si prehľad o úrokoch a poplatkoch, ktoré platíte v banke. Je potrebné nevyužívať kreditnú kartu viac ako počas iných mesiacov v roku. Nenakupujte na splátky a nepožičiavajte si z nebankoviek,“ odporučil Dobiš.